چگونه می توان نرم افزار Mozilla Thunderbird را تنظیم نمود؟

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه دانلود، نصب و استفاده از نرم افزار Thunderbird به منظور ارسال و دریافت ایمیل با استفاده از سیستم لوکال (local) آشنا کنیم. برای این منظور ابتدا همانند شکل زیر مرورگر خود را باز کنید(نوع مرورگر تفاوتی ندارد).


سپس توسط مرورگر خود وارد یکی از آدرس های "http://www.getthunderbird.com/"  ویا "http://www.mozilla.org/en-US/thunderbird/"  شوید تا با صفحه ای همانند شکل زیر مواجه شوید.

 


 

سپس برروی آیکن سبز رنگ (همنطور که در شکل بالا نمایش داده شده است) Thunderbird Free Download کلیک نمایید تا مراحل دانلود شروع شود. اکنون با پیغامی به شکل زیر مواجه خواهید شدکه باید برروی دکمه Save File کلیک نمایید.

 


 

سپس در صفحه ی جدید همانند شکل زیر برروی دکمه OK کلیک کنید(در برخی از مرورگر ها این صفحه زیر نمایش داده نمیشود).

 


 

اکنون همانند شکل زیر مرورگر شروع به دانلود نرم افزار می کند.

 


 

پس از اینکه دانلود نرم افزار به طور کامل به اتمام رسید، فایل .exe  نصب آن را اجرا نمایید تا برنامه همانند شکل زیر شروع به Extract کردن نماید.

 


 

پس از اینکه Extract برنامه به طور کامل به پایان رسید، با صفحه ی Wizard ای همانند شکل زیر روبرو خواهید شد.

 


 

در این صفحه همانطور که در شکل بالا مشاهده میکنید خوشامد گویی شده است و میبایست برروی دکمه Next کلیک کنید تا وارد مرحله بعدی از نصب نرم افزار Thunderbird شوید(شکل زیر).

 


 

در این صفحه گزینه ی Standard را انتخاب کرده و دو مرتبه برروی Next کلیک کنید تا به مرحله بعد (همانند شکل زیر) وارد شوید.

 

نکته: با انتخاب گزینه ی Custom امکان تغییر مسیر نصب و همچنین ساخت و عدم ساخت آیکون نرم افزار در دسکتاپ را خواهید داشت. همچنین با انتخاب گزینه ی Use Thunderbird as my default mail application برای سیستم عامل مشخص میشود که از نرم افزار Thunderbird به عنوان نرم افزار پیش فرض ارسال و دریافت ایمیل استفاده مند.


در این مرحله نرم افزار Thunderbird برروی سیستم شما نصب خواهد شد که پس از موفقیت آمیز بودن نصب نرم افزار با صفحه ی زیر روبرو خواهید شد.


در این صفحه موفقیت آمیز بودن نصب نرم افزار به شما اعلام شده و با انتخاب گزینه ی Launch Mozilla Thunderbird now و پس از کلیک برروی دکمه Finish نرم افزار به طور خودکار اجرا میگردد و  در ابتدا ویزاردی (wizard) به منظور انتقال ایمیل اکانت های شما به همراه تنظیماتشان (مثل دفترچه تلفن های ایجاد شده و...) در نرم افزار های mail client دیگری مثل outlook Express ویا Microsoft outlook به Thunderbird اجرا میگردد.


در این صفحه برروی Don't import anything کلیک کرده تا وارد صفحه اصلی نرم افزار همانند شکل زیر شوید.

 

نکته: در صورتی که شکل زیر برای شما لود نشد، میبایست پس از اجرای نرم افزار Thunderbird در صفحه ی اصلی آن برروی لینک Create a new account کلیک کنید تا صفحه ی زیر برای شما لود شود.


در این صفحه به شما پیشنهاد میشود که در صورتی که اکانت ایمیل در هریک از سایت های gandi.net ویا Hover.com دارید از آنها استفاده نمایید و یا اکانت جدیدی در هریک از این سایت ها بسازید. در اینجا برروی گزینه ی Skip this and use my exiting email کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید (شکل زیر).

 


 

در صفحه Mail Account Setup در فیلد Yourname یک نام به دلخواه بنویسید (از این پس آدرس ایمیل شما با این نام شناخته میشود) و در فیلد Email address نام اکانت ایمیل خود را به طور کامل وارد کنید (مثلا testuser@testdomain.com)  و سپس در قسمت Password رمز عبور ایمیل اکانت خود را به طور کامل وارد نمایید و گزینه ی Remember password را همانند شکل زیر تیک بزنید.

 


 

سپس برروی دکمه Continue کلیک کرده تا به مرحله بعد وارد شوید (شکل زیر).

 


 

همانطور که در شکل بالا ملاحظه میکنید، نرم افزار Thunderbird تلاش میکند تا به صورت اتوماتیک تنظیمات Mail server شمارا پیدا کند. در این لحضه شما باید منتظر بمانید تا تنظیمات برایتان نمایش داده شود (همانند شکل زیر).

در این صفحه شما میتوانید هریک از پروتکل های Pop3 یا IMAP را به منظور دریافت ایمیل ها انتخاب کنید و برروی دکمه Done کلیک کنید. همچنین در صورتی که mail server شما از پروتکل SSL استفاده نکند با پیغامی همانند شکل زیر مواجه خواهید شد.

 

نکته: پروتکل IMAP فقط نام ایمیل های موجود در mailbox سرور را برایتان نمایش میدهد و با انتخاب هر ایمیل، محتویات آن رانمایش میدهد و حجم mailbox کم نخواهد شد.. اما در پروتکل POP3 کلیه ایمیل های موجود در mailbox را دانلود کرده (که موجب خالی شدن و کم شدن حجم mailbox شما برروی سرور میگردد) و سپس شما میتوانید پس از دانلود تمامی ایمیل ها بدون ارتباط با اینترنت تک تک آن ها را مشاهده نمایید.

 


 

در این صفحه گزینه ی I understand the risks را تیک زده و سپس برروی دکمه Done کلیک کنید تا  مراحل ساخت اکانت پایان یافته و وارد صفحه ی اصلی نرم افزار شوید.

 


 

در این جا شما میتوانید با راست کلیک برروی نام اکانت ایمیل خود و انتخاب گزینه ی Get Messages ایمیل های جدید را از Mailbox خود دریافت نمایید (همانند شکل زیر).

 


 

اکنون برای ایجاد و ارسال یک ایمیل جدید میتوانید برروی دکمه Write همانند شکل زیر کلید کنید.

 


 

اکنون همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنید، شما میتوانید در قسمت To آدرس گیرنده و در قسمت Subject عنوان ایمیل را وارد کنید و همانطور که در شکل زیر مشخص شده است به منظور ارسال ایمیل برروی دکمه Send کلیک کنید.