ثبت DNS چیست و به چه دلیل انجام می شود ؟

Name Server ها قسمت بنیادی Domain Name System (DNS)  می باشند. وب سایتها با استفاده از نیم سرورها امکان استفاده از نامDomain ها را به جای آی پی آدرس آنها (که بخاطر سپردن آنها بسیار دشوار است) می دهند.

به طور کلی ارتباط بین دامین و هاست توسطname server  صورت می پذیرد .

نام DNS انتخابی توسط شرکت ثبت کننده دامین قابل ثبت و تنظیم می باشد. برای هر دامین در هنگام ثبت باید حداقل دو name server تنظیم گردد و این نیم سرورها می بایست مشتقی از نام دامین باشند. به طور معمول به صورت ns1.servername و ns2.servername  می باشند که به جای server name   نام سرور مربوطه قرار خواهد گرفت. اولین نیم سرور به عنوان primary   و دومی به عنوان بک آپ  نیم سرور اولی (زمانیکه اولین نیم سرور در دسترس نباشد) قرار می گیرد .

مثال :

 ns1.iranhost.com : نام  ->   IP : 174.142.50.60

Ns2.iranhost.com : نام  ->   IP : 174.142.50.60

 

از آنجا که امکان تنظیم IP بطور مستقیم روی دامین وجود ندارد، میبایست نامی برای این IP انتخاب نمایید. این عملیات ثبت dns نامیده می شود. ثبت DNS به منزله اختصاص name (نام) به IP می باشد.

جهت بررسی ثبت شدن dns می توانید از لینک زیر استفاده نمایید:

بررسی ثبت شدن DNS

 

نکات عمومی پیش از ثبت :

- جهت ثبت NS برای IP مورد نظر، از آنجا که نام DNS مشتقی از نام دامین است، برای ثبت ns میبایست از طریق شرکتی اقدام نمایید که دامین شما در آنجا ثبت شده باشد.

- برای هر دامین حداقل می بایست دو dns ثبت شود.

 IP -اعلام شده می بایست IP مربوط به DNS server نصب شده روی سرور باشد .

- IP اعلام شده 4-octet (اکتت) (IPv4 ) باشد. مثال : IP : 174.142.50.60

 

ثبت DNS  دامنه ها با پسوند بین المللی (غیر  ir )

 ثبت DNS با کنترل پنل دامنه  :

 

دامنه های هگزونت:

در صورتیکه دامنه شما در پنل هگزونت به ثبت رسیده باشد نیز از طریق ورود به کنترل پنل دامنه ها در هگزونت
می توانید ثبت نام سرورهای اختصاصی خود را انجام دهید.
 
پس از ورود به پنل، از منوی سمت چپ بر روی Dashboard کلیک کنید.
نکته: در صورت عدم ورود به این بخش لطفا از طریق پروکسی یا فیلترشکن اقدام نمایید.
 
 
سپس با کلیک بر گزینه Domain در بخش سمت چپ نام دامنه را از Domain List خواهید دید.
 
 
روی نام دامنه خود کلیک کرده و سپس از سربرگ Name server  مشخصات DNS ها را می توانید ثبت کنید. با کلیک بر روی New Host Names نام سرورهای اختصاصی قابل ثبت خواهند بود.
 
 
شما می توانید نام سرورهای اختصاصی با IP سرور را در این بخش اضافه نمایید و سپس گزینه Save را انتخاب کنید.
 

دامنه های ریلتایم:

چنانچه رجیسترر دامنه شما Real time Register  باشد ، با توجه به دسترسی که به کنترل پنل دامنه خود دارید ، می توانید نسبت به ثبت نام سرورهای اختصاصی خود اقدام نمایید.

1.بر روی لینک زیر کلیک کنید

http://domaincp.iranhost.com/ca/login

 

 

2. بر روی آیکن forgot password کلیک کنید و ایمیلی را که اکانت  reselloبا آن آدرس ایجاد شده را وارد کنید و گزینه ی send  را انتخاب کنید.( این ایمیل همان آدرس ایمیل ادمین دامنه است )

3.در ایمیل ارسال شده به ایمیل مشتری که مطابق با ایمیل موجود در نام کاربری ،لینکی ارائه می شود که با کلیک بر روی آن نیاز به 2 مرتبه وارد نمودن پسورد مورد نظر مشتری است.

4. پس از وارد شدن به کنترل پنل توسط لینک http://domaincp.iranhost.com/ca/login و پسوردی که تنظیم شده است بر روی گزینه ی Products  و سپس Domains کلیک نمایید و سپس نسبت به ثبت نام سرورهای اختصاصی روی دامنه خود از طریق انتخاب دامنه تان و سپس بر روی روی گزینه  Child Host  کلیک نمایید.

 

در نهایت وارد کردن نام سرور موردنظرتان و آدرسIP سرور DNS های اختصاصی خود را تعریف نمایید.

 

چنانچه این گزینه در کنترل پنل ریلتایم شما فعال نمی باشد، مراتب را از طریق ارسال ایمیل به info@iranhost.com و یا تماس با تلفن 83305 داخلی 1 یا 2 به بخش امورمشترکین ایران هاست اطلاع دهید، تا امکان آن از سمت کارشناسان مربوطه مقدور گردد.

 

 

نکته : چنانچه دامنه شما در پنل آنلاینیک ثبت شده باشد، می بایست ثبت DNS  توسط ایران هاست با دریافت هزینه لازم خدمات دامین ، صورت پذیرد.

 

 ثبت DNS توسط ایران هاست :

مشترک گرامی چنانچه قصد ثبت dns روی دامین خود در ایران هاست دارید؛ درخواست ثبت ns شامل موارد زیر را از مسیر اعلام شده به ایران هاست ارسال نمایید.

1- اعلام نام دامین 

2- اعلام نام dnsها و IP های dns سرور

مثال :

نام: ns1.yourdomain ->  IP : 174.142.50.60

نام: ns2.yourdomain ->  IP : 174.142.50.60

 

3- واریز وجه جهت ثبت دو عددdns  ، لطفا جهت اطلاع از هزینه با شماره تماس 83305-021 داخلی 2  تماس حاصل فرمائید.

روش های پرداخت

- هزینه ی ثبت DNS جهت سرویس نمایندگی حجمی ، سرور اختصاصی ، میزبانی اختصاصی و یا VDS نزد ایران هاست دارید، رایگان می باشد وکافیست پس از خرید سرویس های مذکور ، نام سرورهای انتخابی خود را به دپارتمان خدمات دامین ایران هاست اطلاع دهید تا ثبت آنها صورت پذیرد.

 

 -ثبت dns در خصوص دامین های ir رایگان می باشد.

چنانچه رابط های فنی دامنه  IR بر روی شناسه ایران هاست ir50-irnic   تنظیم باشد، جهت ثبت DNS  های اختصاصی به صورت رایگان ، لطفاً نام سرورهای خود را به همراه IP  سرور DNS  به دپارتمان خدمات دامین ایران هاست اعلام نمایید. 

در انتها پس از انجام مراحل فوق، درخواست ثبت DNS را از تیکتینگ سرویس به دپارتمان خدمات دامین ارسال نمایید. توجه داشته باشید که درخواست از طریق فکس و یا ایمیل قابل قبول نمی باشد.

پس از ثبت dns می توانید از مقالات ارائه شده جهت بررسی ثبت شدن dns اقدام نمایید.                            

همچنین در صورتی که سرویس میزبانی را از ایران هاست تهیه نموده باشید و به هردلیل نمی خواهید نامی از ایران هاست و یا ایران در تنظیمات  whoisدامین مورد نظرتان برده شود، می توانید از dnsهای زیر ایران هاست استفاده نمایید :

سرویس های میزبانی 2012 و  2008 کانادا  :
ns81.ihglobaldns.com
ns82.ihglobaldns.com

لازم به ذکراست جهت ثبت dns و ایجادzone  بصورت رایگان، می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید  :

ایجاد Zone و تعریف رکوردهای رایگان

لینک های مرتبط:

بررسی ثبت شدن DNS

چگونه می توانم نام سرور های ( DNS ) دامین خود را تغییر دهم؟

نام سرور یا name server چیست؟

چگونه تیکت ارسال کنم؟