کدام سیستم عامل سرور مناسب وب سایت من است؟

امروزه در عرصه میزبانی وب ، همواره 2 سیستم عامل مهم در صدر سیستم عامل های دیگر وجود دارند :

1.سیستم عامل ویندوز

2.سیستم عامل لینوکس

مهم ترین سوالی که در این زمینه همواره مطرح بوده است آن است که "کدام سیستم عامل را برای میزبانی وب خود  انتخاب نماییم و یا کدامیک پاسخگوی نیاز وب سایت ما است؟ ویندوز یا لینوکس؟ " .در پاسخ به این سوال میتوان  اینطور بیان کرد که شما میتوانید بسته به نیاز های خود سیستم عامل مورد نظر را انتخاب نمایید و این مقاله شما را در انتخاب هر چه بهتر این مهم یاری خواهد رساند.

لینوکس یکی از سیستم عامل های مشهور  در عرصه میزبانی وب به شمار می آید و این تنها از آن جهت است که این سیستم عامل را میتوان به راحتی نصب و راه اندازی نمود و در مقابل ویندوز سرور سیستم پشتیبانی قدرتمندی را به  کاربران ارایه می کند.بنابرین هر یک از این دو سیستم عامل مزیتهای خاص خود را دارند.

باید توجه داشت که اکثر تکنولوژی ها و قابلیت های وب ، مانند  PHP , MYSQL و غیره  روی هر دو پلتفرم سیستم عامل های مورد نظر ، اجرا خواهند شد و هردو به طور کامل  از HTML و JavaScript پشتیبانی می نمایند و تنها با در نظر گرفتن ابزار و زبان های برنامه نویسی که شما قصد استفاده از آنها را دارید میتوان این دو سیستم عامل را ار یکدیگر متمایز نمود.

اگر قصد استفاده از PHP ,Perl ,MYSQL را دارید ، لینوکس میتواند انتخاب بهتری برای شما باشد هرچند همه موارد ذکر شده روی سرور های ویندوز نیز پشتیبانی شده و قابل اجرا هستند در مقابل اگر تصمیم دارید از محصولات مایکروسافت مانند ASP ,ASP.Net ,Ms Access و یا VbScript استفاده نمایید آنگاه تنها انتخاب شما سیستم عامل ویندوز خواهد بود و علاوه بر این اگر با وب سرور IIS احساس راحتی میکنید و نمی خواهید زمانی را به یادگیری Unix و سیستم عامل های بر پایه آن ، اختصاص دهید آنگاه ویندوز مجددا گزینه مناسب تری است.

اگر قصد ایجاد یک وب سایت پویا را دارید ، قطعا نیاز به یک بانک اطلاعاتی خواهید داشت ، 3 بانک اطلاعاتی معروف در این عرصه MYSQL, MS SQL(SQL Server), Access می باشند که بانک اطلاعاتی MYSQL روی هر دو سیستم عامل پشتیبانی و اجرا شده و بانک های اطلاعاتی MS SQL , Access فقط مخصوص سیستم عامل Windows می باشند.

در اینجا بد نیست چند نکته را یادآور شویم ، اول آنکه نیازی نیست چون شما از سیستم عامل لینوکس یا ویندوز روی سیستم خانگی خود استفاده مینمایید حتما  سیستم عامل سرویس میزبانی شما نیز همانند آن باشد و به زبان دیگر این دو مقوله از هم مستقل می باشند، دوم آنکه نباید فراموش کرد سیستم عامل لینوکس سیستم عاملی Open Source است و یکی از عوامل ارزان تر بودن سرویس های میزبانی بر پایه سیستم عامل لینوکس همین مسئله است و درباره امنیت نیز باید در نظر داشت از آنجایی که این دو سیستم عامل از لحاظ امنیتی تفاوت محسوسی با یکدیگر ندارند، توانمندی مدیر سرور فاکتور اساسی در امن بودن سایت شما است. در واقع اگر از سرویس میزبانی وب با سابقه و مدیران مجربی استفاده نمایید سرور شما همواره امنیت بیشتری خواهد داشت و این مهم محقق نخواهد شد مگر آنکه از یک شرکت معتبر در این زمینه استفاده نمایید.