برای ثبت دامنه ir نیاز به شناسه ای در سازمان فیزیک نظری خواهید داشت. دقت داشته باشید که شما می توانید به  2   روش شناسه کاربری ( nichandle ) جهت سازمان فیزیک نظری ایجاد نمایید.

برای ایجاد مستقیم  شناسه کاربری در سازمان فیزیک نظری می توانید از طریق لینک  http://www.nic.ir   اقدام نموده و گزینه " ساختن شناسه کاربری " را انتخاب نمایید.

همچنین می توانید این شناسه را در سایت ایران هاست و از قسمت سفارش آنلاین در لینک http://iranhost.com/order   ایجاد نمایید.

جهت ایجاد شناسه کاربری ( nichandle )  از طریق سایت ایران هاست ، شما می بایست گزینه "سفارش آنلاین " را انتخاب نموده و تمامی مراحل را به صورت کامل پشت سر گذاشته و از طریق قسمت " مشخصات دامین " اقدام نمایید.

در این مرحله شما می بایست گزینه " شناسه کاربری در سایت nic.ir ندارم و مایلم ایران هاست یک شناسه کاربری با مشخصات زیر ایجاد کند " را انتخاب کرده و اطلاعات خود را به صورت کاملا دقیق و صحیح وارد نمایید.
انواع شناسه ها به صورت ذیل تعریف شده اند. لطفا از میان شناسه ها با توجه به موارد مورد نیاز خود ، گزینه مناسب را انتخاب نمایید. 
 

-     

-          شناسهٔ شخص حقیقی

-          شناسهٔ شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی

-          شناسهٔ وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی

-          شناسهٔ مرکز آموزشی و پژوهشی

-          شناسهٔ محدود

 

-          شخص حقیقی

صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند :

1)

1)      .id.ir

2)      .ایران

3)      .ir

 

-          شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی

تمامی شرکت‌ها (اعم از مسولیت محدود، سهامی عام و …)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در سازمان ثبت شرکت‌ها، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد رسمی کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند :

1)      .ir

2)      ‏.ایران

3)      .co.ir

4)      .org.ir

5)      .net.ir

 

-          وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی

تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند :

1)      .ir

2)      ‏.ایران

3)      .gov.ir

4)      .co.ir

 

-          مرکز آموزشی و پژوهشی

تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند :

1)      .ir

2)      ‏.ایران

3)      .sch.ir

4)      .ac.ir

5)      .org.ir