برای ثبت دامنه ir  نیاز به شناسه ای در سازمان فیزیک نظری خواهید داشت. دقت داشته باشید که شما می توانید به  2   روش شناسه کاربری ( nichandle  ) جهت سازمان فیزیک نظری ایجاد نمایید. 

برای ایجاد مستقیم  شناسه کاربری در سازمان فیزیک نظری می توانید از طریق لینک  http://www.nic.ir   اقدام نموده و گزینه " ساختن شناسه کاربری " را انتخاب نمایید. 

همچنین می توانید این شناسه را در سایت ایران هاست و از قسمت سفارش آنلاین در لینک http://iranhost.com/order   ایجاد نمایید. 

چنانچه دامنه در ایران هاست ثبت گردد می بایست جهت فراهم شدن امکان رزرو دامنه از جانب نمایندگی دامنه شما( ایران هاست)  شناسه شرکت ایران هاست ir50-irnic بر روی دامنه قرار گیرد  در غیر این صورت  به دلیل عدم امکان ثبت دامنه از سوی نمایندگان برای شناسه  دامنه شما  در ایرنیک ،دامنه مذکور رزرو نشده و آزاد می باشد. لذا جهت ثبت سفارش از سمت ایران هاست درایرنیک لطفاً با مراجعه به وب سایت فیزیک نظري در قسمت "مشخصه هاي شناسه"، بخش مربوط به "رابط هاي مجاز"، رابط های شناسه خود  را بر روي "خودم و نمایندگان "قرار دهید تا امکان رزرو دامنه از سمت ایران هاست به عنوان نماینده ایرنیک مقدور گردد. 


جهت ایجاد شناسه کاربری ( nichandle  )  از طریق سایت ایران هاست ، شما می بایست گزینه "سفارش آنلاین " را انتخاب نموده و تمامی مراحل را به صورت کامل پشت سر گذاشته و از طریق قسمت " مشخصات دامین " اقدام نمایید. 

در این مرحله شما می بایست گزینه " شناسه کاربری در سایت nic.ir  ندارم و مایلم ایران هاست یک شناسه کاربری با مشخصات زیر ایجاد کند " را انتخاب کرده و اطلاعات خود را به صورت کاملا دقیق و صحیح وارد نمایید. 



انواع شناسه ها به صورت های مختلفی  تعریف شده اند. لطفا از میان شناسه ها با توجه به موارد مورد نیاز خود ، گزینه مناسب را انتخاب نمایید. 

    شناسهٔ شخص حقیقی 

-           شناسهٔ شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی 

-           شناسهٔ وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی 

-           شناسهٔ مرکز آموزشی و پژوهشی 

-           شناسهٔ محدود 

 

-           شخص حقیقی 

صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند : 

1)

1)        .id.ir


2)       .ایران


3)       .ir


 

-           شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی 

تمامی شرکت‌ها (اعم از مسولیت محدود، سهامی عام و …)، موسسات، انجمن‌ها، نشریات و روزنامه‌ها و کلیه اشخاص حقوقی که در سازمان ثبت شرکت‌ها، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد رسمی کشور به ثبت رسید‌ه‌اند و شماره ثبتی دارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند : 

1)        ‎  .ir  

2)       ‏.ایران 

3)        ‎  .co.ir  

4)        ‎  .org.ir  

5)        ‎  .net.ir  

 

-           وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی 

تمامی سازمان‌ها، وزارتخانه‌ها و موسسات وابسته به قوای سه‌گانه.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند : 

1)        ‎  .ir  

2)       ‏.ایران 

3)        ‎  .gov.ir  

4)        ‎  .co.ir  

 

-           مرکز آموزشی و پژوهشی 

تمامی سازمان‌ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و کلیه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه‌های زیر معرفی شوند : 

1)        ‎  .ir  

2)       ‏.ایران 

3)        ‎  .sch.ir  

4)        ‎  .ac.ir  

5)        ‎  .org.ir