01- راه اندازی اولیه سرویس و نصب ویندوز سرور

 

برای راه اندازی سرویس VDS خود ابتدا از طریق آدرس wsp.iranhost.com  برای سرویس های کانادا ، ویا از آدرس ircp.iranhost.com برای سرویس های داخل ایران وارد شوید. سپس با  وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور مربوطه (که برای شما ایمیل شده است)، در کنترل پنل لاگین نمایید.

در صفحه ی جاری ، بر روی گزینه Virtual Private Servers کلیک نمایید.

حال به منظور راه اندازی سرور VDS جدید خود، بر روی گزینه Create VM کلیک نمایید:

 

با انتخاب این گزینه ، پنجره ای مانند صفحه زیر لود خواهد شد که در آن می توانید نام VDS  ، سیستم عامل مورد نظر (البته با توجه به میزان هارد،رم ... )، رمز عبور (برای ریموت به ماشین مجازی )و همچنین انتخاب آدرس ایمیل مورد نظر برای دریافت اطلاعات کلی را انتخاب کرده و در پایان بر روی گزینه Next  کلیک نمایید.

 

در قسمت Host name باید نامی را برای سرور خود، همانند فرمت موجود در تصویر برگزینید. توجه فرمایید که نام انتخابی شما حتما باید همانند تصویر در فرمتی مانند VDS.YOURDOMAIN.COM باشد. همچنین از آنجا که این تنها به منزله نام سرور بوده و ارزش عملیاتی ندارد، می توانید از نام هریک از دامین های خود، چه در ایران هاست و چه خارج از آن استفاده نمایید.

در قسمت Operating system می توانید سیستم عامل مورد نظر خود را برای نصب بر روی سرور انتخاب کنید. سیستم عامل های موجود به شرح زیر می باشند :
Windows Server 2012 standard 64bit
Windows Server 2008R2 Web 64bit
Windows Server 2008R2 Standard 64bit
Linux Enterprise Cent OS 6.3
Linux Enterprise Cent OS 5.6

از بین موارد فوق، دو سیستم عامل ویندوز سرور 2008 با نسخه های Standard و Web شباهت زیادی به هم دارند. در مجموع می توان گفت که نسخه استاندارد نسبت به نسخه وب از امکانات بیشتری برخوردار است که البته این امکانات موجب پرشدن بیشتر هارد دیسک سرور شما نیز می گردد، لذا در صورتی که مایل نیستید سیستم عامل فضای زیادی از هارد دیسک را اشغال نماید، نسخه Web را انتخاب کنید. برای مشاهده تفاوت های دقیق این دو نسخه فایل PDF منتشر شده توسط شرکت مایکروسافت را در این لینک مشاهده نمایید.


در فیلد Administrator Password می توانید پسوردی را برای ارتباط ریموت با سرور خود انتخاب نمایید، همچنین  با انتخاب گزینه Generate Random سیستم به صورت تصادفی پسوردی را برای سرور شما در نظر گرفته و آن را به ایمیل شما ارسال می نماید.

با فعال کردن گزینه  Send summary email to و وارد نمودن آدرس ایمیل خود، سیستم پس از اتمام مراحل نصب سیستم عامل بر روی سرور، اطلاعات سرور را به همراه یوزرنیم و پسورد ریموت به ایمیل مذکور ارسال خواهد کرد.

با انتخاب گزینه
Next به صفحه ای مانند تصویر زیر هدایت خواهید شد که در آن می توانید مشخصات سخت افزاری سرور مجازی خود را مشاهده نمایید.

 

بعد از رویت مشخصات فنی سیستم بر روی گزینه Next کلیک نمایید.

 

در صفحه بعدی با انتخاب گزینه External Network Enable ، کارت شبکه سرور مجازی خود را فعال نموده و سپس با انتخاب یکی از گزینه های زیرین، IP آدرس مورد نظر به سرور شما اختصاص داده می شود.

در پایان برای ادامه مراحل نصب بر روی گزینه Next کلیک نمایید.

 

در صفحه پایانی ، کنترل پنل خلاصه ای از تنظیمات و مشخصات سرور مجازی شما را جهت تایید نهایی نمایش می دهد، که در صورت صحیح بودن اطلاعات می توانید با انتخاب گزینه Create ، اقدام به نصب سیستم عامل و راه اندازی سرور نمایید.

هم اکنون مراحل نصب سیستم عامل و راه اندازی VDS آغاز شده، و مدت زمانی طول خواهد کشید تا سرور مجازی شما آماده کار شود.

با نمایش صفحه زیر، باید مدتی صبر نمایید تا مراحل نصب به پایان برسد.

 

با اتمام مراحل نصب و راه اندازی، می توانید نام VDS خود را در کنترل پنل و در لیست اولیه مشاهده نمایید.

 

حال برای اتصال به سرور خود کافی است از Remote desktop connection  ویندوز لوکال خود به همراه آی پی VDS  و نام کاربری administrator  و رمز عبوری که در هنگام ایجاد VDS  وارد نموده اید استفاده نمایید.