چگونه می توان CentOS را نصب و راه اندازی نمود؟

 

برای راه اندازی سرویس VDS خود ابتدا از طریق آدرس wsp.iranhost.com و وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور مربوطه، در کنترل پنل میزبانی خود لاگین نمایید.

سپس در صفحه اول حساب کاربری خود بر روی گزینه Virtual Private Servers کلیک نمایید.

 

سپس در صفحه لودشده برای راه اندازی یک سرویس VDS جدید بر روی گزینه Create VM کلیک نمایید:

 

با انتخاب این گزینه پنجره ای مانند صفحه زیر لود خواهد شد که در آن می توانید نام VDS خود و سیستم عامل مورد نظر خود با توجه به نوع پلان، رمز عبور برای ریموت به سیستم همچنین انتخاب آدرس ایمیل مورد نظر برای دریافت اطلاعات کلی را انتخاب کرده و در پایان بر روی گزینه Next  کلیک نمایید.در قسمت  اول نام دلخواه، و در قسمت دوم نام دامین خود را ذکر فرمایید (Yourdomain.com).

 

توجه بسیار مهم:

گذرواژه کاربر Root سیستم عامل CentOS به صورت پیش فرض برابر با 123456 بوده و فقط 12 ساعت معتبر می باشد لذا در انتهای نصب و تخصیص IP توسط ایران هاست، سریعاً نسبت به تغییر آن اقدام نمایید،در غیر این صورت نام کاربری Admin غیر فعال شده و می بایست نسبت به حذف ماشین مجازی و  انجام مجدد مراحل نصب  اقدام نمایید.همچنین توجه داشته باشید که رمزعبور مربوطه باید شامل حداقل 8 کاراکتر بوده و ترکیبی از عدد ، حرف و نشانه باشد در غیراینصورت امکان سوء استفاده از سرویس شما با انجام حمله  Brute Force از طریق SSH در آینده (توسط هکرها) وجود خواهد داشت.
لازم به ذکر است که تخصیص IP تنها برای اولین مرتبه رایگان خواهد بود و از آن پس با دریافت هزینه مربوطه امکان پذیر می باشد.

با انتخاب گزینه Next به صفحه ای مانند تصویر زیر هدایت خواهید شد که در آن می توان مشخصات سخت افزاری سرور مجازی خود را مشاهده نمایید.

بعد از رویت مشخصات فنی سیستم بر روی گزینه Next کلیک نمایید.

 

 

در صفحه بعدی با انتخاب گزینه External Network Enable ، کارت شبکه سرور مجازی خود را فعال نموده و سپس با انتخاب گزینه Randomly select IP addresses from the pool، یک آدرس به سرور شما اختصاص داده می شود که باید آن را طی یک تیکت به واحد فروش ایران هاست اعلام نمایید تا روی کارت شبکه شما ست شود، تنظیم برای بار اول رایگان و در دفعات بعد با دریافت هزینه مربوطه انجام خواهد شد.

 

در پایان برای ادامه مراحل نصب بر روی گزینه Next کلیک نمایید.

در صفحه پایانی نیز، کنترل پنل خلاصه ای از تنظیمات و مشخصات سرور مجازی شما را جهت تایید نهایی نمایش می دهد، که در صورت صحیح بودن اطلاعات می توانید با انتخاب گزینه Create ، اقدام به نصب سیستم عامل و راه اندازی سرور شوید.

با انتخاب گزینه Create مراحل نصب سیستم عامل و راه اندازی VDS آغاز شده، و مدت زمانی طول خواهد کشید تا سرور مجازی شما آماده کار شود.

با نمایش صفحه زیر، باید مدتی صبر نمایید تا مراحل نصب به پایان برسد.

 

با اتمام مراحل نصب و راه اندازی، می توانید نام VDS خود را در کنترل و در لیست اولیه مشاهده نمایید.

 

حالا با کلیک بر روی نام سرویس خود وارد پنجره مدیریتی آن شوید.

 

در این صفحه، در پنجره کوچکی می توانید پیش نمایشی از وضعیت سرور خود را مشاهده نمایید. همچنین در قسمت پایین نیز  مقدار مصرف سرور از CPU ، RAM و HDD قابل رویت می باشد.

با استفاده از گزینه های Reboot ، Shutdown ، Turn Off ، Pause و Reset می توانید ماشین مجازی خود را خاموش، تعلیق و یا ریبوت نمایید.

در سربرگ Configuration نیز می توانید تنظیمات و مشخصات سخت افزاری و مربوط به شبکه سرور خود را مشاهده نمایید.

 

 

پس از پایان نصب و تنظیم IP، و با توجه به محدودیت زمانی گذرواژه کاربر root، از طریق VNC به سرور ( روی آدرس آی پی تعریف شده ) با نام کاربری  root و گذرواژه 123456 متصل شده و به کمک دستور زیر اقدام به تغییر رمز نمایید.

passwd   root

توجه داشته باشید که رمزعبور مربوطه باید شامل حداقل 8 کاراکتر بوده و ترکیبی از عدد ، حرف و نشانه باشد

همچنین با ورود به سربرگ Snapshot می توانید از وضعیت فعلی سرور مجازی خود یک پشتیبان و یا Snapshot تهیه نمایید تا در مواقع حساس و در صورت بروز مشکلی برای ماشین، آن را به حالت اولیه بازگردانید. (قابل ذکر است که تعداد Snapshot های مورد استفاده با توجه به پلان سرور اختصاصی متفاوت است.)

 

 

با انتخاب گزینه Take Snapshot کنترل پنل شروع به تهیه Snapshot از وضعیت فعلی ماشین شما کردن و پس از دقایقی، قادر به مشاهده آن در لیست خواهید بود تا در زمان نیاز آن را ریستور نمایید.

برای ریستور نمودن Snapshot مورد نظر، ابتدا آن را انتخاب کرده و سپس بر روی گزینه Apply واقع در پایین پنجره پیش نمایش ( درتصویر زیر با خطوط قرمز مشخص شده است)کلیک نمایید.

در سربرگ Network می توانید تنظیمات کارت شبکه ماشین خود را مشاهده نمایید.

 

در سربرگ Audit log می توانید اطلاعات ثبت وقایع موجود مانند اقدام به پاک نمودن وب سایت، پاک کردن فایلها، و یا افرادی که به کنترل پنل لاگین کردند را  بررسی نمایید. برای این کار ابتدا تاریخ مورد نظر خود را از تقویم موجود در صفحه پیدا کرده و سپس عملیات مورد بررسی خود را از لیست Task انتخاب نمایید.