راهنمای نصب Drupal

نرم افزارهای مدیریت محتوا ( CMS ) > سرویس 2003 > Drupal

 

جهت نصب Drupal ، ابتدا نیاز به ایجاد یک بانک اطلاعاتی از نوع MySql دارید. بنابراین ابتدا  از طریق آدرس cp.yourdomain   (به جای yourdomain  نام دامین خود را وارد نمایید ) با استفاده از نام کاربری و رمز عبور  وارد کنترل پنل هاست خود شوید.

حال بر روی گزینه Domain کلیک نموده و در لیست ظاهر شده روی نام دامین خود کلیک کنید. در صفحه جاری گزینهDatabase Manager را انتخاب نمایید.


با انتخاب گزینه ی  Add New در پنجره زیر می توانید نسبت به ایجاد یک دیتابیس جدید اقدام نمایید :

نوع دیتابیس را MySQL 5  انتخاب نموده و یک نام دلخواه برای آن درنظر گرفته و سپس روی گزینه Save  کلیک نمایید :

 

نکته: امکان وجود دیتابیس با نام انتخابی شما ، در دیتابیس سرور مربوطه می باشد. لذا در صورت مشاهده خطا مبنی بر موجود بودن دیتابیس با نام مربوطه ، نسبت به ایجاد دیتابیس با نامی دیگر اقدام نمایید.

در مرحله ی بعد ، با کلیک برروی گزینه Add New  نسبت به ایجاد یک نام کاربری برای دیتابیس ساخته شده اقدام نمایید.

در پنجره ی ظاهر شده  نام کاربری و رمز عبور مربوط به دیتابیس را وارد نمایید .

حال دیتابیس و کاربر مربوطه ایجاد شده و شما قادر به مشاهده آدرس دیتابیس سرور مانند شکل زیر می باشید .

(sql4.yourdomainname که با شماره ی یک  مشخص شده است، آدرس اتصال به سرور دیتابیس برای نصب drupal میباشد. به جای yourdomainname نام دامین خود را وارد نمایید )

نکته : از آدرس موجود در خط شماره 2 برای اتصال به دیتابیس سرور برای مدیریت پایگاه داده استفاده می شود .

نکته: در این صفحه، آدرس دیتابیس سرور را یادداشت نمایید چراکه در تنظیمات   Drupal  از آن استفاده خواهید کرد.

(به طور مثال برای این آموزش نام دامین iranhost.com  و  آدرس دیتابیس سرور sql4.iranhost.com  می باشد.)

حال می باید فایل زیپ مربوطه را از طریق FTP   آپلود نمایید. برای انجام اینکار ابتدا باید نسبت به  ایجاد FTP  اکانت اقدام نمایید.

نحوه ساختن FTP Account   و آپلود فایل در لینک: http://support.iranhost.com/KB/c128/ftp.aspx   به صورت کامل توضیح داده شده است.

بعد از آپلود فایل کافی است در قسمت file manager به قسمت wwwroot رفته و مانند شکل بالا تیک کنار فایل zip شده را فعال و در قسمت نوار ابزار بر روی آیکن Unzip مانند آنچه در شکل است کلیک نمایید تا فایل ها از حالت فشرده خارج شوند.

بعد از unzip شدن فلدر ، کافیست در مرورگر آدرس سایت خود را وارد نمایید .

درصورتیکه فلدر مربوط به نصب ،  مجوز نوشتن (write ) را نداشته باشد،  پنجره ی زیر ظاهر شده وعدم وجود  این مجوز  را نشان می دهد   :

بنابراین از آنجایی که امکان اعطای مجوز در کنترل پنل هلم وجود ندارد و در صورتیکه می خواهید به فایل یا فلدر خاصی پرمیشن رایت بدهید باید با ایمیل اصلی که در پرتال کاربران ثبت کرده اید  ایمیلی به support@iranhost.com ارسال نموده و با ذکر نام دامین و مسیر فایل یا فلدر ( به همراه ذکر نام فایل یا فلدر مربوطه ) درخواست رایت پرمیشن را مطرح نمایید. پس از دریافت ایمیل از طرف ما ،می توانید نسبت به انجام عملیات مورد نظر اقدام نمایید.

درصورتیکه مشکلی وجود نداشته باشد بعداز گذشتن از مرحله ابتدایی صفحه پیکربندی ذیل ظاهر می شود.

در این صفحه نام دیتابیس ، نام کاربری دیتابیس و رمز عبور مربوطه را به ترتیب در فیلدها وارد نمایید. با کلیک روی "گزینه های پیشرفته " آدرس دیتابیس سرور را نیز وارد نمایید.

برای یافتن آدرس مربوط به دیتابیس سرور می توانید با وارد شدن به کنترل پنل هاست از مسیر Domains > yourdomain > Edit DNS zone Records و مشاهده  Data  مربوط به رکورد mySQL آدرس IP مربوط به دیتابیس سرور را مشاهده و استفاده نمایید .

(امکان استفاده از آدرس : mysql.yourdomainname   را نیز خواهید داشت )

نکته : در صورتیکه مشکلی در اتصال به دیتابیس وجود داشته باشد پنجره زیر ظاهر شده و بایستی مشخصاتی مانند آدرس دیتابیس سرور ، نام کاربری و کلمه ی عبور آن را اصلاح نمایید تا بتوانید به مرحله ی بعد بروید.

بعداز وارد نمودن اطلاعات مربوطه با زدن دکمه "دخیره ومرحله بعد" به پنجره بعد خواهید رفت .

در این پنجره برنامه های مورد نیاز (افزونه ها ، زبانها )شروع به نصب شدن می شوند.

منتظر بمانید تا موارد مورد نیاز به طور کامل نصب شوند . بعد از اتمام نصب، پنجره زیر ظاهر می شود .

در این پنجره مشخصاتی مانند ایمیل و نام کاربری و رمز عبور برای ورود به صفحه مدیریت را وارد نموده و روی گزینه مرحله بعد کلیک نمایید.نصب با موفقیت انجام شده و صفحه زیر این موضوع را نشان می دهد.

برای ورود به صفحه مدیریت از آدرس زیر استفاده نمایید :

http://yourdomainname/admin

همانطور که در بالا مشاهده می کنید، صفحه ی مدیریت ظاهر شده و می توانید اقدام به ایجاد قسمت های مختلف سایت خود نمایید .                                  

 

Add Feedback