نحوه احراز هویت دامنه‌های ir
برای تمدید یا خرید دامنه‌های ir شما لازم دارید تا فرآیند احراز هویت دامین خود را به پایان برسانید. برای این کار می‌توانید وارد سامانه احراز هویت ایرنیک شده و قدم به قدم مانند مراحل زیر، فرآیند احراز هویتِ دامین خود را نهایی کنید. با تبعیت از مراحل زیر همراه ما باشید.
مرحله اول: در اولین قدم لازم است وارد سامانه احراز هویت سایت ایرنیک شوید. برای ورود به این سامانه روی لینک زیر کلیک کنید؛

https://verify.nic.ir/login

پس از ورود به این لینک لازم است اطلاعات کاربری مورد استفاده خود در سایت ایرنیک را وارد کنید. در بخش اول ابتدا ایمیل یا شناسه کاربری دامنه خود را وارد می‌کنید. در قدم بعد رمز عبور حساب کاربری خود در ایرنیک را وارد کرده و در صورتی که آن را از یاد برده‌اید، می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت، رمز عبور خود را مجددا تنظیم کنید. سپس مطابق تصویر، قسمت من ربات نیستم را تایید می‌کنید و بعد از آن روی گزینه ورود کلیک کنید. 


پس از ورود با تصویر زیر مواجه خواهید شد که در کادر نارنجی رنگ از شما دعوت می‌کند تا فرآیند احراز هویت را تکمیل کنید. 

یکی از مزایای این سامانه مرحله‌بندی و امکان احراز هویت براساس مدارک و مستندات است. در این صفحه روی دکمه «شروع احراز هویت» کلیک کنید؛ پس از کلیک روی این دکمه وارد مرحله اول احراز هویت، یعنی تایید آدرس ایمیل می‎شوید. در این صفحه با کلیک روی دکمه «درخواست کد تاییدیه ایمیل» ایمیلی برای شما ارسال خواهد شد که لازم است آن را از Inbox ایمیل خود چک کنید.
در اینباکس ایمیل شما، ایمیل تاییدیه در حالت زیر امکان تایید کردن را پیدا خواهد کرد. در این مرحله لازم است روی دکمه تایید ایمیل در متن پیام خود کلیک کنید. (راهنما تصویر زیر)


پس از تایید ایمیل لازم است وارد صفحه اصلی شوید؛ روی گزینه «داشبورد» در منوی سمت راست کلیک کنید. پس از باز شدن صفحه اصلی داشبورد خواهید دید که فرآیند تایید ایمیل برای شما سبز رنگ شده است. مطابق تصویر مجددا روی دکمه شروع فرآیند احراز هویت کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید. 


با کلیک روی دکمه «شروع فرآیند احراز هویت» وارد صفحه زیر خواهید شد که اطلاعات شناسایی و ملی را از شما درخواست می‎کند. توجه داشته باشید که برای ورود به این مرحله می‌توانید از طریق منوی سمت راست هم اقدام کنید. پس از تکمیل اطلاعات شناسایی، قوانین ایرنیک را مطالعه کنید و پس از آن روی دکمه آبی رنگ «ثبت» کلیک کنید. 


پس از کلیک روی دکمه ثبت، وارد صفحه زیر می‌شوید که اطلاعات را مجددا نمایش می‌دهد. پیام سبز رنگی را در بالای صفحه مشاهده می‌کنید که اعلام می‌کند فرآیند احراز هویت با موفقیت انجام شده است. توجه داشته باشید که در این مرحله فرآیند احراز هویت به‌صورت کامل انجام نشده و هم‌چنان نیاز دارید تا شماره تماس (موبایل) خود را تایید کنید. برای تایید و احراز شماره تماس لازم است مطابق تصویر زیر؛ از منوی سمت راست روی گزینه «فرآیندها» بزنید و بعد از آن روی گزینه «تطبیق شماره موبایل» کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه صفحه فوق برای شما باز می‌‎شود. در کادری که عدد 2 کنار آن خورده شماره تماس خود را وارد کرده و بعد از آن روی دیکه سبز رنگی که در تصویر با عدد 3 مشخص شده؛ یعنی «ثبت شماره موبایل و ارسال کد» کلیک کنید.


پس از کلیک روی این دکمه، کد تاییدیه به شماره تماس شما ارسال خواهد شد. کد تاییدیه را مطابق تصویر فوق در بخشی که کادر قرمز رنگ قرار گرفته وارد کنید و سپس روی «دکمه تایید» کد بزنید. در صورتی که کد تایید خود را دریافت نکردیدِ میتوانید روی دکمه «ارسال مجدد کد» کلیک کنید. پس از ارسال کد تایید، مراحل احراز هویت شما کامل می‎شود. با تکمیل احراز هویت دامنه‌های ir از طریق این سامانه، زمانی که بخش داشبورد مراجعه کنید، صفحه زیر برای شما نمایش داده خواهد شد.