تهیه بکاپ در cpanel

در ابتدا از طریق آموزش وارد هاست سی پنل وب سایتمون میشیم و از قسمت files بر روی گزینه backup wizard کلیک می کنیم.

 

با صفحه ای مشابه تصویر زیر مواجه می شوید.در این صفحه سی پنل دو بخش را به ما نشان میده. اولین بخش از سمت چپ برای بکاپ گیری و گزینه بعدی برای ریستور بکاپ های تهیه شده هستش. چون تصمیم داریم از هاست سی پنل بکاپ بگیریم از قسمت backup که در سمت چپ قرار دارد، روی دکمه آبی رنگ backup کلیک می کنیم.


در صفحه بعدی به شما اعلام میشه که نسخه بکاپی که تهیه می کنید شامل 4 بخش کلی هست:

           

  •    the home directory: از طریق این گزینه میتونیم از تمام فایل ها و دایرکتوری های موجود در فایل منیجر هاستمون بکاپ گیری انجام بدیم. 

  •    Mysql databases  از طریق این گزینه میتونیم از هرکدوم از دیتابیس های هاستمون به صورت انتخابی بکاپ گیری انجام بدیم و به فایل های خروجی دیتابیس دسترسی داشته باشیم.

  •    Email forwarder configurations:   از طریق این گزینه هم میتونیم از تنظیمات انواع ارجاع     دهنده های ایمیل داخل هاست و یا فیلتر هایی که برای ایمیل های دریافتی داخل سی  پنل تنظیم کردیم بکاپ گیری انجام بدیم.

  •    Email filter configurations:  در این قسمت قادر هستید از فیلترهای تنظیم شده روی ایمیل های هاست بکاپ تهیه کنید.

با توجه به این که ما میخوایم از تمام محتویات هاست وب سایتمون بکاپ گیری انجام بدیم که هم شامل فایل های سایت باشه و هم شامل تمام دیتابیس ها و هم شامل تمام تنظیمات ایمیل اکانت ها باشه، پس ما باید از قسمت Full Backup بر روی دکمه آبی رنگ full backup کلیک کنیم. حالا به صفحه ای مشابه تصویر زیر هدایت می شوید.
حالا باید تنظیمات رو مطابق با توضیحات زیر اعمال کنید:

  •    از قسمت Generate   a Full Backup دقت می کنیم که Backup Destination  روی home directory تنظیم شده باشد

  •    از قسمت Email   Address باید توجه کنیم     که یه آدرس ایمیل صحیح توی این فیلد وجود     داشته باشه، البته آدرس ایمیل مدیر اصلی هاست به صورت پیشفرض توی این فیلد قرار     گرفته شده و کاربردش اینه که وقتی فرآیند بکاپ گیری به پایان رسید، هاست سی پنل یه     ایمیل به اون آدرس ارسال میکنه و میگه که  بکاپ شما حاضر شده. 

  •    درصورتی که گزینه Do not send email notification of backup completion رو انتخاب کنیم حتی بعد از اتمام فرآیند بکاپ گیری هاست سی پنل هیچ ایمیلی جهت اطلاع رسانی اتمام پروسه بکاپ گیری ارسال نمی کند.     

در مرحله نهایی جهت شروع پروسه بکاپ گیری روی دکمه آبی رنگ generate backup کلیک می کنیم تا این پیغام آبی رنگ رو مشاهده کنیم، مشاهده این پیغام به این معنیه که فرآیند بکاپ گیری آغاز شده و پس از اتمام پروسه بکاپ گیری و حاضر شدن فول بکاپ  یه ایمیل به آدرس پیشفرض مدیر هاست جهت اطلاع رسانی انجام میشه.

شما باید بدونین که هرچقدر حجم فایل ها و اطلاعات قرار گرفته شده روی هاستتون بیشتر باشه مدت زمان بیشتری هم لازمه تا فول بکاپ هاست شما آماده بشه، البته مدت زمان حاضر شدن بکاپ به نوع هارد سرور، توان سرور و آزاد بودن منابع سرور هم بستگی داره، اما نکته مهم اینجاست که پس از حاضر شدن فول بکاپ، این بکاپ داخل مسیر home فایل منیجر هاست سی پنل قرار میگیره، پس ما هم روی آیکون سی پنل از اون بالا کلیک می کنیم تا وارد صفحه اصلی کنترل پنل بشیم و حالا از قسمت file روی ابزار file manager که قسمت اصلی مدیریت فایل های داخل هاست هستش کلیک می کنیم.
و همونطور که مشخصه ما به صورت خودکار به مسیر home فایل منیجر هاستمون هدایت شدیم، اما اگه هاست شما رو به صورت پیشفرض به مسیر public_html هدایت میکنه، لازمه که برای دیدن فایل فول بکاپ از منو های سمت چپ روی شاخه اصلی یعنی home، به اینصورت کلیک کنید تا وارد مسیر home هاست سی پنل بشین،
حالا با کلیک راست کردن روی این فایل و فشردن دکمه download قادر هستین این فول بکاپ رو دانلود کنید به داخل کامپیوترتون ذخیره کنیدنحوه ساخت لینک دانلود برای فایل بکاپ


بر روی فایل مدنظر کلیک میکنیم و از نوار ابزار بالای صفحه گزینه Move را انتخاب میکنیم و فایل را به دایرکتوری public_html منتقل میکنیم.
جهت ایجاد لینک دانلود مستقیم برای فایل های داخل هاست سی پنل در ابتدا باید کمی با مسیر دهی فایل ها داخل هاست لینوکس آشنا بشین، ببینید public_html دایرکتوری هستش که اگه هر فایل یا فولدری داخل اون قرار گرفته باشه به صورت مستقیم اون فایل یا فولدر رو بر روی آدرس اصلی دامنه سایتتون اجرا میکنه، مثلا اگه نام دامنه ما iranhost.com  باشه و فایلمون رو مستقیما داخل همون public_html آپلود کنیم و نام فایلمون هم tezt.zip باشه اون موقع لینک دانلود فایلمون میشه iranhost.com/test.zip


خطای 403 یا forbidden در هنگام دانلود فایل به دلیل محدود بودن سطح دسترسی


حالا بر روی public_html کلیک میکنیم تا واردش بشیم و یه کمی میایم پایین تا فایل بکاپمون رو ببینیم، حالا بر روی فایل بکاپ کلیک راست می کنیم و دکمه rename رو میزنیم و کل نام فایل بکاپ رو از اینجا کپی میکنیم و میریم داخل مرورگر مجددا تایپ میکنیم mizbanfatv.ir بعدش یه / میزنیم و نام فایل بکاپی که کپی کرده بودیم رو داخل اینجا paste می کنیم و دکمه اینتر رو میزنیم تا فایل بکاپ دانلود بشه، اما همنطور که میبینین با خطای 403  یا همون forbidden مواجه میشیم که مربوط به سطح دسترسی فایل بکاپ هستش، سی پنل به صورت خودکار وقتی یه فایل بکاپ از اطلاعات هاست شما آماده میکنه سطح دسترسی اون رو محدود میکنه تا افراد از بیرون از هاست حتی اگه لینک دانلود فایل بکاپ رو هم پیدا کردند نتونن بدون اجازه اون رو دانلود کنند


نحوه تغییر سطح دسترسی فایل ها


بر روی فایل بکاپ کلید میکنیم و در نوار ابزار بالا بر روی آیکون permissions که یه علامت کلید هم داره کلیک کنیم.
از این پنجره مطابق تصویر دسترسی 644 که به معنای دسترسی آزاد به فایل ها هستش رو به ترتیب از چپ به راست ایجاد می کنیم و بر روی دکمه change permissions کلیک می کنیم.

همون آدرس youredomain.com/backup.tar.gz رو وارد می کنیم و اینتر میزنیم و همونطور که میبینین حالا که سطح دسترسی فایل آزاد شده، فایل برای دانلود حاضر هستش و حجم فایل هم مشخصه، حالا با این سطح دسترسی هم ما و هم سایر بازدیدکنندگان از سایت قادر هستند این فایل رو دانلود کنند.