File Manager در Cpanel

جهت انتقال، ویرایش، فشرده سازی و تغییر نام و سایر مواردی که مربوط به فایل ها میباشد میبایست از بخش File Manager کنترل پنل Cpanel  استفاده نمائید.جهت استفاده از  File Manager میبایست وارد کنترل پنل Cpanel خود شوید و بر روی گزینه File Manager کلیک کنید.


در این بخش فایل ها و پوشه های مربوط به کنترل پنل و وبسایت قابل مشاهده است. همچنین ساختار درختی پوشه ها در سمت چپ فایل منیجر در دسترس می‌باشد.


برای مشاهده همه فایل ها و پوشه ها در کنترل پنل سی پنل می‌بایست مشاهده فایل ها و پوشه های hidden را فعال نمائید. بدین منظور روی  setting کلیک نمائید و سپس گزینه Show Hidden Files (dotfiles)  را فعال نمائید و بر روی Save کلیک کنید.


پس از انجام این تغییرات فایل های هیدن به نمایش در می‌آید. توجه داشته باشید در سیستم عامل لینوکس، ابتدای فایل های هیدن یک نقظه قرار دارد.


پوشه های مهم در فایل منیجیر به شرح زیر می‌باشد.
  1. پوشه mail مربوط به ایمیل اکانت های شما می‌باشد. جهت دریافت بکاپ ایمیل میتوانید این پوشه را کپی بگیرید و در جداگانه ذخیره نمائید. لازم به ذکر است که این فایل ها فقط در کنترل پنل سی پنل پشتیبانی میگردد. ممکن است در کنترل پنل های مختلف مانند پلسک نیز قابل انتقال باشد.
  2. پوشه public_ftp مربوط به فضای پیشفرض ftp میباشد.
  3. پوشه public_html مهم ترین پوشه در فایل منیجر سی پنل میباشد. که هر فایلی در این پوشه بارگزاری گردد در فضای اینترنت به صورت public  قابل مشاهده است. از این پوشه برای باگزاری فایل های وبسایت استفاده می‌گردد.


جهت ایجاد فایل یا پوشه میتوانید از گزینه های بالای فایل منیجر با نام File+ و Folder+ استفاده فرمائید. نام file یا folder مورد نظر را وارد نمائید و بر روی گزینه Create New File یا Create New Folder کلیک نمائید.فایل منیجر کنترل پنل Cpanel امکانات زیادی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد. از جمله انتقال، کپی، حذف، ویرایش، فشرده سازی، تغییر سطح دسترسی و تغییر نام فایل ها  را در اختیار کاربران قرار خواهد داد و از طریق راست کلیک بر روی فایل مورد نظر گزینه های  مربوطه در دسترس قرار خواهد گرفت.


جهت Copy و  Move فایل یا پوشه با راست کلیک بر روی فایل مربوطه و کلیک بر روی گزینه مربوطه میتوانید نسبت به انجام درخواست مربوطه اقدام فرمائید. پس از کلیک بر روی گزینه مربوطه، در پنجره مربوطه آدرس مقصد جهت copy یا Move کردن فایل یا پوشه اقدام می‌کنیم.


جهت تعیین سطح دسترسی در وردپرس از طریق گزینه Change permissions یا Permissions اقدام نمائید.تمام فایل‌ها و پوشه‌ها در سیستم عامل لینوکس دارای مجوزهای دسترسی هستند. از آنجایی که سی پنل سیستمی مبتنی بر لینوکس بوده، می‌داند که چگونه با درخواست‌های دسترسی به فایل‌ها واکنش نشان بدهد. این ویژگی باعث می‌شود که سی پنل Cpanel در برابر تهدیدات امنیتی بالقوه، ایمن باشد. این ویژگی به کاربر توانایی تعیین سطح دسترسی فایل ها در سی پنل را می‌دهد و از فایل‌های مهم در برابر درخواست‌های دسترسی غیرمجاز محافظت می‌نماید.
در مجموع سه نوع سطح دسترسی در سی پنل وجود دارد:
  • Read: با “r” و عدد ۴ نمادگذاری می‌شود و فقط به کاربر توانایی خواندن فایل را می‌دهد.
  • Write: با “w” و عدد ۲ نمادگذاری شده و برای کاربر توانایی نوشتن و ویرایش فایل را فراهم می‌کند.
  • Execute: با “x” و عدد ۱ نمادگذاری شده است و به کاربر توانایی نظارت و اجرای اقدامات مختلف به روی فایل را می‌دهد.
سطح دسترسی فایل ها در سی پنل می‌توانند به صورت گروهی هم داده شوند، برای مثال اگر می‌خواهید مجوزهای خواندن و نوشتن را بدهید، می توانید از نماد “rw-” استفاده کنید، به علاوه با عددی هم با شماره ۶ می‌توان آن را نمایش داد، چطور؟ خب ۲ به علاوه ۴ می شود ۶.
این مجوزهای دسترسی به سه نوع از کاربران داده می‌شود:
  • User: کاربر اصلی و ادمین هاست است.
  • Group: گروه کاربری تعیین شده سیستمی برای انجام عملیات‌های اتوماتیک بین فایل‌های هاست توسط خود سیستم هستند.
  • World: به بازدیدکنندگان سایت و عموم افراد اطلاق می‌شود.


سیپنل به یک ویرایشگر فایل جهت ویرایش انواع فایل مجهز میباشد. میتوانید با استفاده از این ویرایشگر تغییرات را در سطح وبسایت یا فایل های متنی خود ایجاد نمائید. جهت ویرایش فایل میبایست با راست کلیک بر روی فایل مربوطه بر روی edit کلیک نمائید. پس از ویرایش فایل مربوطه بر روی گزینه save کلیک کنید و تغییرات را ذخیره نمائید.


جهت حذف فایل در فایل منیجر Cpanel میتوانید از کلید Delete روی کیبورد یا با راست کلیک بر روی فایل مربوطه گزینه delete را انتخاب نمائید همچنین با انتخاب فایل مربوطه این گزینه در نوار بالای فایل منیجر در دسترس میباشد.


پس از کلیک بر روی گزینه Delete باید موافقت خود را مجددا اعلام بفرمائید. بدین منظور باید بر روی گزینه Confirm کلیک فرمائید. همچنین لازم به ذکر است در این پنجره چک باکس Skip the trash and permanently delete the files  به معنای حذف کامل فایل می‌باشد. چرا که در سی پنل فایل ها ابتدا به سطل زباله منتفل می‌گردد و سپس می‌توان فایل ها را از سطل زباله حذف یا بازیابی کرد.


سطل زباله یا trash در سیپنل در نوار بالای فایل منیجر موجود است که میتوانید از طریق آن فایل های حذف شده را به صورت کامل حذف نمائید یا بازیابی نمائید. در نوار بالای فایل منیجر گزینه View Trach موجود است که میتوان با کلیک بر روی آن میتوانید آن را مدیریت نمائید. 
در بخش Trash میتوانید با کلیک بر روی گزینه Empty Trash تمام محتوای سطل زباله را حذف نمائید و یا با راست کلیک بر روی هر فایل نسبت به بازیابی یا حذف دائمی فایل اقدام نمائید.


جهت بارگزاری فایل در سی پنل نیز می‌توانید از طریق گزینه Upload موجود در نوار بالای فایل منیجر اقدام بفرمائید.

 
پس از کلیک بر روی Upload صفحه جدیدی باز خواهد شد در این بخش می‌توانید فایل مربوطه را به صورت Drag and drop آپلود نمائید یا با کلیک بر روی گزینه  Select Files فایل مربوطه را آپلود فرمائید.


پس از تکمیل آپلود نوار پیمایش به رنگ سبز رنگ در خواهد آمد.


جهت اکسترکت فایل ها از حالت فشرده میتوانید بر روی آن راست کلیک نمائید و گزینه Extract را کلیک نمائید.


پس از کلیک بر روی این گزینه باید دایرکتوری مربوطه که می‌خواهید در آنجا فایل‌ها از حالت فشرده خارج شود را مشخص نمائید. و بر روی گزینه Extract Files کلیک نمائید.