بلاک کردن IP در cPanel

بلاک کردن IP Address یا رنج IP در cPanel


هر دستگاه که به اینترنت متصل است دارای یک IP می باشد. IP ها از طریق درخواست هایی که به هر سرور داده می شود میتوانند به آن محیط وارد شوند. حال می توان این دسترسی ها را برای هر یک از این IP ها یا رنج IP ها بست و اجازه نداد که به آن محیط دسترسی داشته باشند. یکی از این محیط ها وب سایت شما می باشد.

احتمالا با این مشکل بارها مواجه شده اید که قصد ورود به یک وب سایت را دارید که با رنج IP های کشور ایران اجازه دسترسی به آن وجود ندارد.

این اتفاق با استفاده از روشی مانند ip blocker انجام میشود،که رنج ip مشخصی را در سرور بلاک میکنند تا جلوی دسترسی به سرویس یا وبسایت گرفته شود.

اگر شما هم در وبسایت خود نیاز به انجام چنین اقدامی دارید تا از دسترسی یک ip یا رنج ip به وبسایت خود به دلایل امنیتی جلوگیری شود میتوانید از این آموزش در cPanel خود استفاده کنید،در ابتدا مفاهیم مرتبط با ip را بطور مختصر برای شما شرح میدهیم،همچنین در صورت تمایل میتوانید "مقاله ip چیست+انواع آی پی و کاربرد های آن" را در بلاگ ایران هاست مطالعه بفرمایید.


مفهوم IP Address 

آدرس IP یک آدرس منحصر به فرد است که دستگاه موجود در اینترنت یا شبکه محلی را مشخص می‌کند.IP مخفف ” Internet Protocol” است که مجموعه قوانین حاکم بر فرمت داده‌های ارسال شده از طریق اینترنت یا شبکه محلی است.

در تعریف IP می توان گفت آدرس‌های IP در اصل شناسه‌ای هستند که ارسال اطلاعات را بین دستگاه‌های موجود در شبکه ممکن می‌سازند. آنها حاوی اطلاعات موقعیت مکانی هستند و دسترسی دستگاه‌ها را برای ارتباط ممکن می‌سازند. اینترنت نیاز به راهی برای تمایز بین رایانه ها، روترها و وب سایت‌های مختلف دارد. آدرس‌های IP راهی را برای انجام این کار ارائه می‌دهند و بخش مهمی از نحوه عملکرد اینترنت را تشکیل می‌دهند.IP Range چیست


آدرس IP رشته‌ای از اعداد است که با نقطه جدا می‌شوند. آدرس‌های IP به صورت مجموعه‌ای از چهار عدد بیان می‌شوند. 

یک مثال برای آی پی، 192.158.1.38 است. اما آیا این اعداد بدون محدودیت هستند؟

پاسخ منفی است. شاید اصطلاح رنج آی پی را شنیده باشید.هر عدد در این 4 مجموعه می‌تواند از 0 تا 255 متغیر باشد. بنابراین، محدوده آدرس دهی کامل IP از 0.0.0.0 به 255.255.255.255 می‌رسد.

خب حال که با مفهوم ip آشنا شدید،بریم سراغ آموزش چگونگی انجام کار


آموزش بلاک کردن IP در سی پنل


به جهت این که بتوانیم در یک هاست با پنل cPanel یک IP یا یک رنجی از IP ها را مسدود کنیم تا به وب سایت ما دسترسی نداشته باشند، ابتدا می بایست وارد سی پنل شده و از قسمت Security بر روی گزینه IP Blocker کلیک کنیم.

 
برای ممانعت از دسترسی به یک آدرس IP یا یک رنج از آدرس های IP، مراحل زیر را انجام دهید:
آدرس IP یا رنج را در کادر متنی IP Address یا Domain وارد کنید. می توانید آدرس های IP را در هر یک از فرمت های زیر وارد کنید:

یک آی پی یا Single IP Address :

در این شکل یک آی پی را می توان وارد کرد تا فقط آن آی پی مسدود شود.
مثلا: 192.168.0.1

رنج آی پی (Range): 

در این شکل می توانید تعدادی آی پی را با زدن یک خط فاصله اضافه کنید. 
مثلا با وارد کردن 192.168.0.40-192.168.0.1 می توان آی پی هایی که با .192.168.0 شروع میشود و آخر آنها از 1 تا 40 است را مسدود کرد.

Implied Range:

در این مدل می توان با وارد کردن 40-192.168.0.1 مانند مثال بالا آی پی هایی با همان رنج را وارد کرد.

CIDR Format:

در این مدل می توان با وارد کردن 192.168.0.1/26 آدرس های ip از 192.168.0.0 تا 192.168.0.63 را مسدود کرد.

بسته به انتخاب خود میتوانید یک یا چند فرمت از 4 فرمت اشاره شده در بالا را انتخاب و به لیست اضافه کنید.(در اینجا ما از فرمت single ip address استفاده کرده ایم).

در نهایت پس از اتمام کار روی دکمه Add کلیک کنید تا تنظیمات اضافه و ذخیره شود.با این کار همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید پیامی مبنی بر این که IP وارد شده با موفقیت بلاک شد نمایش داده میشود و دیگر این IP به سایت شما دسترسی نخواهد داشت.

اگر بر روی Go Back کلیک کنید، در صفحه قبل آرشیو IP هایی که بلاک کرده اید همانند تصویر زیر نمایش داده می شود.همچنین در صورتیکه بخواهید همین ip را آنبلاک کنید باید در ستون Actions روی Delete کلیک کنید.

چنانچه قصد استفاده از فرمت CIDR داشته باشید نیز بصورت زیر اقدام نمایید:

فرض کنید میخواهید کل آی پی های رنج 192.168.1.0 تا 192.168.1.15 را بلاک کنید،کافیست در قسمت  Add an IP or Range مانند تصویر زیر عبارت 192.168.1.0/28 را وارد و روی Add کلیک کنید:بعد از نمایش پیام مبنی بر موفقیت آمیز بودن عملیات بلاک با کلیک روی Go Back در جدول لیست بلاکی ها یک سطر بصورت زیر اضافه میشود که در ستون Beginning IP و Ending IP میتوانید رنج آدرس اضافه شده را مشاهده کنید.
در پایان کار لازم است اشاره کنیم که اگر قصد استفاده از فرمت CIDR را دارید ولی به مفهوم subnetting آشنایی ندارید میتوانید از این لینک برای تبدیل رنج آی پی به CIDR استفاده کنید.فقط کافیست در دو قسمت مشخص شده اولین آی پی (Start IP Address) و آخرین آی پی (End IP Address) را به ترتیب وارد کنید و روی دکمه Convert کلیک کنید تا فرمت CIDR مناسب به شما نمایش داده شود.


در این مقاله آموزش بلاک کردن ip در cPanel را برای شما شرح دادیم امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شده باشد.