مدیریت محصولات در قالب های فروشگاهی ایران هاست چگونه است؟

برای مدیریت محصولات فروشگاه خود، تنها کافیست با هدایت موشواره بر روی منو ی پنل مدیریت و انتخاب گزینه "محصولات"به آن وارد شوید. در این بخش زیر مجموعه های زیر وجود دارند:

 • همه محصولات
 • افزودن جدید
 • دسته بندی ها
 • برچسب ها
 • ویژگی ها


همه محصولات:

زمانی که در منو بر روی "محصولات" کلیک می کنید بصورت اتوماتیک به این صفحه، ارجاع داده خواهید شد.

در واقع زیر مجموعه "همه محصولات" شامل تمام محصولاتی در فروشگاهتان می شود که تا کنون آنها را ایجاد و در وب سایت به نمایش در آورده اید.


1. همانطور که در تصویر مشاهده می کنید، این بخش شامل 3 دکمه به شرح زیر است:
 • افزودن جدید: برای درج محصول جدید بر روی این دکمه کلیک نمایید.
 • درون ریزی محصولات: در صورتیکه قبلا فروشگاه آنلاین داشته اید و تمایل دارید تمام محصولات آنرا به این فروشکااه منتقل کنید، می توانید به کمک یک فایل CSV که قبلا تهیه نموده اید، تمامی محصولات را در چند دقیقه فرایند، به اینجا منتقل کنید.
 • برون بری: این دکمه دقیقا فرایند عکس دکمه قبلی را ایفا می کند. در صورتیکه میخواهید اطلاعات محصولات خود را به جای دیگری منتقل کنید، می توانید از این بخش استفاده کنید و در نهایت یک فایل CSV تهیه نمایید. 
2. بخش فیلترینگ: در این قسمت شما می‌توانید توسط گزینه‌هایی که وجود دارد، میان آیتم‌های خود جستجو کنید و یا آنها را فیلتر نمایید. تمامی آیتم‌ها در جدول بصورت پیش فرض به شما نمایش داده می‌شود. همچنین می‌توانید به کمک باکس نوشتاری عبارت مورد نظر خودتان را نوشته و در میان آیتم‌ها به جستجوی آن بپردازید. توجه داشته باشید بعد از نوشتن عبارت هم می‌توانید دکمه "ENTER" کیبورد خود را بزنید و هم می‌توانید بر روی دکمه جستجوی نوشته‌ها کلیک نمایید تا عملیات جستجو انجام شود.
 • منتشر شده: در روبروی این لینک، تعداد آیتم‌های منتشر شده در فروشگاه به شما نمایش داده می‌شود. در صورتیکه بر روی آن کلیک کنید، فقط آیتم‌های انتشار یافته را به شما نمایش می‌دهد و مابقی را حذف می کند.
 • محتوای تنها: به دلیل عدم دسترسی به این لینک، در صورت کلیک عمل خاصی انجام نمی‌گیرد.
 • محتوای مهم (اصلی)دائمی به دلیل عدم دسترسی به این لینک، در صورت کلیک عمل خاصی انجام نمی‌گیرد.محتوای شاخص به دلیل عدم دسترسی به این لینک، در صورت کلیک عمل خاصی انجام نمی‌گیرد.
 • محتوای شاخص: در صورتیکه آیتمی را بصورت سنجاق نشانه گذاری کنید به کمک این لینک می توانید آنرا فیلتر و مشاهده نمایید.
 • مرتب سازی: در صورت کلیک بر روی این لینک، امکان مرتب سازی محصولات به ترتیب تاریخ ایجاد آنها انجام میگیرد.

در همین بخش در ردیف دوم، می توانید یک یا چند عملیات را بصورت همزمان بر روی برخی مقالاتی که تیک آنها را در جدول زده و در حالت انتخاب قرار داده اید، اعمال کنید. عملیات ها به شرح زیر می باشند:

 • کارهای دسته جمعی: در این لیست باز شو، گزینه هایی همچون "ویرایش" و "انتقال به زباله دان" وجود دارد. با انتخاب آیتم های مورد نظر از جدول و انتخاب هر کدام از این گزینه ها، می‌توانید با کلیک بر روی دکمه "اجرا" عملیات خود را انجام دهید.
 • همه امتیاز های سئو: در این بخش می توانید بر اساس امتیاز سئویی که پلاگین Yoast SEO به آیتم داده است، آنها را جداسازی نمایید.
 • تمام امتیاز خوانایی: وردپرس بر اساس خوانایی آیتم‌ها به آنها امتیاز می‌دهد. شما می‌توانید در این بخش با انتخاب گزینه مورد نظر خود مقالات را جداسازی کنید.
 • یک دسته بندی انتخاب کنید: به کمک این بخش می توانید محصولاتی که در دسته بندی خاصی قرار دارند را فیلتر نمایید.
 • فیلتر بر اساس نوع محصولات: در این بخش می توانید بر اساس نوع محصول (فیزیکی یا مجازی، گروهی یا تکی)آنها را جداسازی کنید.
 • فیلتر بر اساس موجودی: در این بخش بر اساس موجود انبار می توانید فیلترنیگ خود را انجام دهید.
3. جدول آیتم ها: در این بخش تمام آیتمهای ایجاد شده در وب سایت نمایش داده می‌شود. توجه داشته باشید با قرار دادن موس بر روی هر یک از سطر‌های جدول می توانید اقدام به ویرایش آیتم، انتقال آن به زباله دان و یا تبدیل آن به پیش فرض یا برعکس از پیشفرض به نمایش، نمایید.ویرایش: در صورتیکه بر روی این لینک کلیک کنید، به صفحه ویرایش آیتم منتقل خواهید شد و می توانید همه چیز را تغییر دهید.

ویرایش سریع: چنانچه بر روی این لینک کلیک کنید، بخشی برای شما باز خواهد شد که می‌توانید موارد مهم در آیتم را به سرعت ویرایش کنید و نیاز به انتقال به صفحه ویرایش نخواهید داشت. نمونه ای از این صفحه در زیر نمایش داده شده است.


افزودن جدید

با کلیک بر روی دکمه "افزودن نوشته" از بالای صفحه نوشته ها یا از منو به صفحه زیر ارجاع داده خواهید شد.


1. در این قسمت می‌توانید آیتم را بصورت کلایسک در وبلاگ قرار دهید.
2. در این قسمت عنوان اصلی محصول درج می شود.
3. با کلیک بر روی دکمه "افزودن پرونده چند رسانه ای" می توانید در آیتم خود تصویر اضافه نمایید.
4. در این بخش متن آیتم درج می شود.
5. در قسمت Yoast SEO می توانید تنظیمات سئو آیتم خود را انجام دهید.
6. در این قسمت می توانید جزئیات محصول را درج نمایید. این بخش شامل موارد زیر می باشد:
 • اطلاعات محصول: از لیست باز شو می توانید تعیین کنید نوع محصول چیست. و در چک باکس روبرو می توانید تعیین کنید محصول بصورت مجازی است یا دانلود.
 • تب همگانی: در این تب همانند تصویر زیر مواردی همچون قیمت اصلی محصول و قیمت آن در فروش فوق العاده – در صورتیکه تمایل به فروش به این صورت را داشته باشید- درج می شود.


 • تب انبار: در این تب شما باید برای محصول مورد نظر شناسه ای منحصر به فرد انتخاب کنید. 
در صورتیکه گزینه "مدیریت موجودی انبار" را در حالت انتخاب قرار دهید، می توانید موجودی انبار را با توجه به تنظیماتی که در بخش "ووکامرس/پیکربندی/محصولات/انبار" انجام داده اید، به دست بگیرید.
در قسمت "وصعیت موجودی انبار" می توانید تعیین کنید در حال حاضر محصول در انبار موجود است یا خیر
فروش تکی: چنانچه ابن گزینه را در حالت انتخاب قرار دهید، کاربر می توانید بصورت تکی محصول را خریداری کند در غیر اینصورت باید خرید عمده یا گروهی داشته باشد.


 • تب حمل و نقل: در این بخش تنظیمات حمل و نقل تعیین می شود.
وزن: وزن کالا در این بخش مشخص می شود. این میزان بر اساس کیلو گرم است.
ابعاد: می توانید ابعاد محصول  را در این قسمت وارد نمایید.
کلاس ارسال: روش های پرداختی که در بخش "ووکامرس/پیکربندی/محصولات/حمل و نقل" تعیین کرده اید، در این بخش نمایش داده می شود و شما می توانید یکی از آنها را برای محصول خود در نظر بگیرید.

 • تب محصولات مرتبط: از بین محصولات ایجاد شده، آنها که به نوعی با محصول در حال ایجاد شما مرتبط هستند در این بخش تعیین میشوند.
پیشفروش ها: محصولاتی که از نظر کیفیت و قیمت برای مشتری به صرفه تر از محصولی هستند که در حال ایجاد است، در این بخش وارد می شود. برای درک بهرت مثالی میزنیم. مثلا شما درحال ایجاد محصول فرشی هستید که نوع با کیفیت تر، بزرگتر و به صرفه تر از آن را قبلا در سیستم ایجاد کرده اید. در این صورت آن محصول را می توانید در این بخش وارد کنید.
فروش مکمل: محصولاتی که می خواهید به مشتری پیشنهاد کنید با این محصول خریداری کنند را می توانید در این قسمت درج نمایید.
نکته: برای استفاده از این بخش ها لازم است بخشی از نام محصول مورد نظر را تایپ نمایید.


 • تب ویژگی ها: پیش از استفاده از این بخش، لازم است تا در مسیر "محصولات/ویژگی ها" آیتم هایی را ایجاد نمایید. در واقع ویژگی ها، خصوصیاتی منحصر به فرد هستند که ممکن است در محصول یا محصولاتی باشند که در دیگر نباشد. در این حالت باید در زمان ایجاد محصول آنها را در این بخش به آن تخصیص دهید.


 • تب پیشرفته: در این تب همانند تصویر زیر مواردی همچون قیمت اصلی محصول و قیمت آن در فروش فوق العاده – در صورتیکه تمایل به فروش به این صورت را داشته باشید- درج می شود.


 • تب Extra: در این تب همانند تصویر زیر مواردی همچون قیمت اصلی محصول و قیمت آن در فروش فوق العاده – در صورتیکه تمایل به فروش به این صورت را داشته باشید- درج می شود.

تصویر 12: Extra


7. در این قسمت چنانچه بر روی دکمه "ذخیره پیش نویس" کلیک نمایید، آیتم بصورت draft در وب سایت نگهداری خواهد شد. 
در صورت کلیک بر روی دکمه"پیش نمایش" می توانید نسخه ای از آیتم را پیش از انتشار نهایی ملاحظه نمایید.
در این بخش مواردی همچون "وضعیت"، "قابلیت مشاهده"، انتشار فوری"، رتبه خوانایی و سئو نمایش داده می‌شود.
با کلیک بر روی دکمه انتشار، آیتم شما در وب سایت نمایش داده خواهد شد.
8. در بخش "ساختار" شما می توانید تعیین کنید که ساختار آیتم بصورت استاندارد یا از نوع ویدئو است.
9. در این بخش شما می توانید آیتم خود را در دسته بندی های ایجاد شده در بخش "دسته ها" در منو "نوشته ها" قرار دهید. چنانچه در تب "پر استفاده ها" بروید، دسته بندی هایی که بیشترین استفاده را تا به کنون داشته اند برای شما نمایان خواهد شد.
10. در بخش "برچسب ها" می توانید برای آیتم خود کلمات برچسبی که در بخش "برچسب ها" در منو "نوشته ها" تعیین نموده اید را انتخاب و به آیتم تخصیص دهید. برای این منظور تنها کافیست بخشی از برچسب را در کادر نوشتاری بنویسید تا به شما نمایش داده شود.
نکته: چنانچه از کلمه ای استفاده می‌کنید که در برچسب ها وجود ندارد، و بر روی دکمه "افزودن" کلیک نمایید در این حالت برچسب جدید ایجاد و ذخیره می شود.
11. تصویر شاخص به تصویری گفته می شود که در ابتدای آیتم نمایش داده می شود. این تصویر همچنان در زمان نمایش لیستی مقالات در وبلاگ، در کنار عنوان آیتم نمایان خواهد شد.


دسته ها: 
با کلیک بر روی "دسته ها" در منو به صفحه زیر ارجاع داده خواهید شد.


1. نام دسته در این قسمت وارد می شود.
2. در این قسمت نام لاتین دسته که قرار است در آدرس صفحه این دسته بندی نمایش داده شود، وارد می شود.
3. درصورتیکه دسته‌ی در حال اجرا قرار است به عنوان زیر دسته برای کتگوری دیگری باشد، می‌ توانید در این بخش دسته مادر را تعیین نمایید.
4. در صورتی که توضیحاتی در خصوص این دسته بندی برای خود یا مدیران دیگر دارید، می توانید در یادداشت آنرا وارد کنید.
5. دراین قسمت می توانید دسته مورد نظر خود را جستجو کنید.
6. جدول دسته بندی ها به شما نمایش می دهد که تاکنون چند دسته بندی را ایجاد کرده اید.


برچسب ها: 
با کلیک بر روی "برچسب ها" در منو به صفحه زیر ارجاع داده خواهید شد.


1. نام برچسب در این قسمت درج می شود.
2. در این قسمت عنوان به زبان لاتین برای برچسب در حال ایجاد، تعیین می شود. این عنوان به منظور درج در آدرس URL دسته بندی درج می شود.
3. در صورتی که توضیحاتی در خصوص این دسته بندی برای خود یا مدیران دیگر دارید، می توانید در یادداشت آنرا وارد کنید.
4. دراین قسمت می توانید برچسب مورد نظر خود را جستجو کنید.
5. جدول برچسب ها به شما نمایش می دهد که تاکنون چند آیتم را ایجاد کرده اید.


ویژگی ها: 

با کلیک بر روی "ویژگی ها" در منو به صفحه زیر ارجاع داده خواهید شد. این بخش به عنوان توضیحات تکمیلی برای یک یا چند محصول استفاده می شود. برای مثال شما می توانید در توضیحات تکمیلی محصول بنویسید که شامل چه رنگ هایی می شود یا جنس الیافت استفاده شده در محصول می تواند چه جنس هایی باشد.

نکته: انتخاب ویژگی به دلیل اینکه در آینده امکان ویرایش آنرا ندارید بسیار مهم است. پس در زمان تعیین این ویژگی ها حتما دقت لازم را داشته باشید. 


1. نام ویژگی در این قسمت درج می شود. مانند رنگ
2. در این قسمت عنوان به زبان لاتین برای ویژگی در حال ایجاد، تعیین می شود. این عنوان حتما باید کوتاه تر از 28 کاراکتر باشد. برای مثال color
3. در صورتیکه گزینه "بایگانی فعال شود" را در حالت انتخاب قرار دهید، ویژگی مورد نظرتان در بخش توضیحات تکمیلی، به صورت لینک درمی آید و به این ترتیب اگر مشتری شما بر روی آن کلیک کند، به صفحه ای هدایت می شود که کلیه محصولاتی که این ویژگی در آنها درج شده است، را خواهد دید. همچنین قابلیت دیگری که این گزینه برای شما ایجاد م یکند این است که، می توانید در بخش فیلتر وب سایت، با وارد نمودن نام ویژگی، به صورت خودکار محصولات بر اساس آن ویژگی را جداسازی نمایید.
4. دراین قسمت می توانید ترتیب نمایش ویژگی به کاربر را تعیین کنید. برای مثال ویژگی رنگ می تواند گزینه های متفاوتی مانند "آبی، قرمز، زرد" و ... داشته باشد. در این صورت می توانید ترتیب نمایش آنها را مشخص کنید. 
5. جدول ویژگی ها به شما نمایش می دهد که تاکنون چند آیتم را ایجاد کرده اید. نکته ای که در این بخش وجود دارد این است که با ایجاد آیتم و اضافه شدن آن به لیست جدول، لینکی با عنوان "پیکر بندی شرایط و مقررات" نمایش داده می شود که با کلیک روی آن به صفحه زیر هدایت می شوید.


آیتم های ویژگی –مانند رنگ ها- در این بخش اضافه می شود.