چگونه می توان پوشه مجازی ایجاد نمود؟

یک دایرکتوری مجازی، یک لینک برای دایرکتوری فیزیکی( Physical Directory ) موجود در هارد درایو سرور شما می باشد. این نوع دایرکتوری ها در واقع یک دایرکتوری انتزاعی می باشند که دیده نمی شوند، ولی می توان آن ها را به راحتی مدیریت کرد. دایرکتوری های مجازی می توانند شامل تعداد مشخصی از تنظیمات مثل تنظیمات ASP.NET ، مجوز دسترسی ها و تنظیمات مربوط به حفاظت URL ها با گذرواژه باشد.

تنظیماتی که دایرکتوری های مجازی ) مثل تنظیمات ASP.NET و...) می توانند انجام دهند، استفاده از آن را در برنامه های کاربردی وب(Web Application ) بسیار مفید می کند. به خصوص در برنامه هایی که باASP.NET نوشته شده اند.

 همچنین دایرکتوری های مجازی می توانند همانند یک Alias به کار روند.

 به طور مثال شما برنامه ای دارید که روی دامین iranhost.com ، در فولدر فیزیکیmy_data/web_apps/forum نصب شده است. کاربر برای دستیابی به این برنامه نیاز دارد کهiranhost.com/my_data/web_apps/forum را تایپ کند. همانطور که می بینید تایپ کردن و به خاطر سپردن چنین آدرسی بسیار مشکل می باشد. شما می توانید یک دایرکتوری مجازی به نام forum در root میزبان مجازی (Virtual Host ) خود ایجاد کنید و این دایرکتوری را به my_data/web_apps/forum لینک دهید. از این به بعد کاربر برای دستیابی به این برنامه باید iranhost.com/forum را تایپ کند. تایپ کردن این آدرس و به خاطرسپاری آن بسیار آسان تر می باشد.

بدین منظور، ابتدا از طریق آدرس cp.yourdomain (به جایyourdomain  نام دامنه خود را وارد نمایید) یا آدرس solidcp.iranhost.com  و با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور مربوطه وارد کنترل پنل هاست خود شوید.

در صفحه اصلی کنترل پنل  SolidCP با نگهداشتن نشانگر موس بر روی آیکن WEB و انتخاب گزینه Websites ، در پنجره باز شده روی دامنه خود کلیک کرده سپس زبانه Virtual Directory را انتخاب نمایید.

 

 

جهت ایجاد دایرکتوری مجازی روی Create Directory کلیک نمایید. در بخش Directory Name نامی را وارد کرده و در بخش Folder مسیر را مشخص نموده و create directory را کلیک می نماییم.

 

حال در  File Manager با انتخاب نام دامین خود در شاخه wwwroot یک فولدر ترجیحا با همان نام ساخته و فایل ها در مسیر مربوطه قرار داده می شوند.

 پس از ساخت دایرکتوری مجازی با کلیک بر روی نام آن می توانید تنظیمات مربوطه را مشاهده و تغییرات لازم را برای آن شاخه مجازی اعمال نمایید.