چگونه می توان Permalink در وردپرس را فعال نمود؟

 
در وردپرس جهت آدرس دهی فارسی به مطالب سایت (منوها و مطالب و غیره) می بایست طبق مراحل زیر اقدام نمایید:
این  مراحل برای وردپرس  نسخه 4.x می باشد، اما قابل استفاده در ورژن های دیگر این سیستم مدیریت محتوا می باشد.
 
 
در مرحله اول می بایست این قابلیت را در بخش مدیریت وردپرس فعال نمایید بدین منظور طبق راهنمای ذیل اقدام به فعال نمودن permalink با وضعیت Post name نمایید:
 
این قابلیت در وردپرس ،permalink  نام دارد  )مانند /%category%/%postname%/ ) و در صورتی که نام صفحات پست  فارسی باشد کار نخواهد کرد . چرا که به دلیل LTR بودن متون در Wordpress  زمانی که نام پست ترکیبی از کلمات فارسی و انگلیسی باشد و کلمه فارسی در ابتدا یا انتهای نام پست قرار داشته باشد ، پست مورد نظر را پیدا نخواهد کرد. برای حل این مشکل می توانید کلمه ی فارسی را که جابجا می شود تغییر دهید و یا از کلمات فارسی در وسط جمله استفاده نمایید . راه حل دیگر نام گذاری کل عنوان به صورت فارسی و یا کاملا انگلیسی می باشد . همچنین باید id پست قبل از نام پست در URL وجود داشته باشد. برای تنظیم permalink در wordpress ساختار آنرا در داشبورد وردپرس تنظیم نمایید . جهت انجام این کار : 
 
-1 ابتدا به داشبورد وردپرس لاگین نمایید .
 
-2بر روی لینک setting  در پنل سمت چپ کلیک نمایید در option های ظاهر شده بر روی Permalinks کلیک کنید . لیستی از option ها در وسط پنجره ظاهر می شود . نوع Url rewrite را که می خواهید برای سایت استفاده شود را انتخاب کنید . مثلا با انتخاب post name عنوان پست به همراه نام آن Url می شود .
 
 
 
 
قسمت Permalink Setting وب سایت شما می بایست شبیه تصویر فوق باشد.
 
سپس روی دکمه ذخیره در پایین صفحه کلیک کنید , یک کد برای شما ظاهر میشه که باید این کد رو به فایل htaccess. در هاست اضافه کنید.دلیل اضافه کردن این کد این است که تنظیمات روی وردپرس شما اعمال شود در غیر اینصورت برای صفحات سایت شما خطای  404 ظاهر می شود. کد مربوطه مانند کد زیر است :
 
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
 
 فایل htaccess. را در روت سایت قرار دهید , اگر شما این فایل رو ندارید می تونید آن را ایجاد کنید .