چگونه می توان تنظیمات Spam Filtering را بررسی نمود؟

 

برای فعالسازی قابلیت spamfiltering برای یک "میل اکانت" ابتدا طبق این راهنما وارد پنل هاست شوید.
سپس گزینه Mail را باز نمایید.
 
 
در این پنجره میل اکانتی را که قصد اعمال تنظیمات را بر روی آن دارید انتخاب نمایید.
 
 
 
تب spam filtering را باز کنید.
 
 
در این قسمت برای فعال کردن این قابلیت تیک گزینه Switch on spam filtering for this email address  را فعال کنید. پس از فعال شدن، یک از گزینه های ذیل قابل انتخاب خواهد بود. با استفاده از توضیحات ذیل حالت مد نظر خود را انتخاب نمایید:
 
Mark spam messages by adding the following text to message subject
در صورت انتخاب این گزینه کادری با عنوان پیش فرض ***SPAM*** فعال می شود. در صورتیکه ایمیلی اسپم دریافت شود، نوشته ای که در کادر وجود دارد به subject ایمیل اضافه شده و در inbox دریافت می شود. این نوشته را می توانید تغییر داده و کلمات مورد نظر خود را قرار دهید.
همچنین در صورتیکه در کادر یاد شده از عبارت _SCORE_ استفاده کنید، وزن اسپم اعمال شده از سمت میل سرور در عنوان اضافه می شود.
 
Delete all spam messages
با استفاده از این گزینه تمامی ایمیلهای اسپم به صورت خودکار حذف می شوند.
نکته: استفاده از این گزینه پیشنهاد نمی شود، زیرا ممکن است ایمیلهای مهم کاری و شخصی نیز به دلایل مختلف اسپم شناخته شوند که در این صورت حذف خواهند شد.
 
Move spam to the Spam folder
این گزینه تمامی ایمیلهای اسپم دریافتی را به مسیر  Spam folder انتقال می دهد.
با فعال کردن این گزینه، میل سرویس شما به اصطلاح قابل آموزش می شود. اگر ایمیلی را که در فولدر spam دریافت شده است را به inbox انتقال دهید از این به بعد ایمیلهایی که از همان میل اکانت دریافت شود دیگر اسپم نخواهد. این پروسه به صورت بالعکس از inbox به spam folder نیز عمل می کند.
 
 
 
 
 
 
تنظیمات پیشرفته
 
برای فعال کردن تنظیمات پیش رفته گزینه Show Advanced Settings را کلیک نمایید.
 
 
گزینه های موجود به شرح ذیل خواهد بود:
 
Spam filter sensitivity 
اسپم فیلترینگ با توجه به موارد مختلفی اعمال می شود که نهایتا مجموع آنها را به صورت یک عدد مشخص برای آن ایمیل اعمال می کند. هرچقدر مقدار این عدد بیشتر باشد احتمال اسپم بودن آن ایمیل بیشتر است. Spam filter sensitivity  این امکان را فراهم می آورد که براساس عدد اسپم تعیین کنید که ایمیل مربوطه در inbox دریافت شود و یااینکه به عنوان اسپم شناخته شود. مقدار پیش فرض 7 می باشد. در زمانهایی که تعداد ایمیلهای اسپم افزایش پیدا می کند، می توانید این مقدار را کاهش دهید و به عنوان مثال به 6 تغییر دهید. هرچقدر عدد کوچکتری قرار دهید در عمل تنظیمات سختگیرانه تری اعمال کرده اید.
نکته: مد نظر داشته باشید، از آنجا که دستکاری این تنظمیات ممکن است منتهی به اسپم شدن ایمیلهای کاری و شخصی شما نیز شود، برای اطمینان از عدم تاثیر منفی، در هر بار تغییر تنها یک عدد کاهش دهید و به مدت چند روز ایمیلهای خود را مانیتور نمایید تا از عدم تاثیر منفی اطمینان حاصل کنید.
 
White List
در این بخش می توانید دامنه ها و یا ایمیل اکانتهایی که از عدم اسپم بودن ایمیلهای آنها اطیمنان دارید وارد نمایید تا بدون مشکل ایمیلهای آنها را دریافت نمایید.
 
Black List
در این بخش می توانید دامنه ها و یا ایمیل اکنتهایی که قصد بلاک کردن آنها را دارید وارد کنید.
نکته :
در هر دو بخش white list و black list می توانید با استفاده از * و ؟ دامنه ها و ایمیل اکانتها را به صورت wildcard تعریف کرده و محدوده های مشخصی تعیین نمایید. به عنوان مثال : *@domain.com, user?@*.com
 
 
 
 
در پایان با کلیک بر گزینه Apply و یا OK تنظیمات را ذخیره نمایید.