چگونه می توان Joomla را بروز رسانی نمود؟

 

نکاتی که قبل از انجام فرآیند ارتقاء باید انجام دهید :

1. ابتدا یک بک آپ کامل از فایل های وبسایت و پایگاه داده خود بگیرید.

2. تمامی افزونه ها و قالب هایی که در جوملا نصب کرده اید را غیر فعال کنید.

 

برای بروزرسانی به سه روش می‌توان اینکار را انجام داد:

 1. از طریق مدیریت افزونه و نصب بسته بروزرسانی

2. از طریق مدیریت جوملا – بروزرسانی

3. از طریقه افزونه jUpgrade 

 

1 - آپدیت از طریق بسته بروزرسانی

روش اول : ابتدا بسته بروز رسان جوملا را دانلود نمایید. سپس به مدیریت افزونه‌ها رفته و از طریق نصب افزونه، نسخه جوملا را ارتقاء دهید.

 

روش دوم : ابتدا بسته بروز رسانی جوملا را دانلود نمایید پس از آپلود کامل بسته درکنترل پنل در نوار ابزار روی گزینه Unzip کلیک نموده ، کادر مورد نظر برای آنزیپ بسته ظاهر می شود روی گزینه Extract Files کلیک نموده و بسته را از حالت فشرده خارج نمایید.

در نتیجه بعد از آنزیپ محتویات بسته،کليه فايل ها ی موجود در بسته جایگزین فایل های قدیمی می شود. اکنون وارد مدیریت سایت خود شوید و در منوی افزونه ها ، مدیریت افزونه ها را انتخاب نمایید .

روی گزینه پایگاه داده کلیک کنید . همانطور که ملاحظه می کنید دیتابیس شما بروز رسانی نشده است جهت بروزرسانی پایگاه داده روی گزینه بازسازی (فیکس ) کلیک نمایید. به این ترتیب پایگاه داده و جوملا شما بروز می شود.

 

2 -  آپدیت از طریق مدیریت جوملا

ابتدا به مدیریت افزونه‌ها بروید. بروزرسانی را انتخاب نمایید.

در صورتی که با پیغام "در این لحظه فایل بروز رسانی جدیدی وجود ندارد. لطفا در آینده دوباره امتحان کنید" روبرو شدید، روی دکمه پاک کردن کش کلیک کنید. سپس روی دکمه جستجو نسخه‌های بروزرسانی کلیک کنید. پس از جستجو نسخه جدید جهت بروزرسانی در لیست نمایش داده می‌شود. کافیست روی دکمه بروزرسانی کلیک کنید.

 

3 - آپدیت از طریقه افزونه jUpgrade

 جوملا برای مهاجرت شما یک ابزار تهیه کرده است که jUpgrade نامیده می شود. jUpgrade را دانلود کنید و آن را در جوملای خود نصب نمائید.

به بخش افزونه ها سپس مدیریت پلاگین بروید و اگر MooTools Upgrade فعال نیست آن را فعال کنید.

به افزونه ها سپس jUpgrade بروید و بر روی دکمه "Parameters" کلیک کنید برای انجام موفقیت آمیز مهاجرت شما باید پیشوند جداول دیتابیس را به درستی تنظیم نمائید.

 

در ادامه تنظیمات پیکربندی jUpgrade آورده شده است:

GLOBAL:

Distribution: انتخاب کنید که می خواهید به کدام نسخه مهاجرت کنید

Prefix for old database: پیشوند حال حاضر پایگاه داده شما

Prefix for old database: پیشوند پایگاه داده جدید شما

 

SKIPS:

Skip checks: پریدن از چک کردن قبل از مهاجرت

Skip download: پریدن از دانلود پکیج (باید یک پیکیج در پوشه temp شما دانلود شود و یا اینکه بر روی خیر تظیم شود.اگر برروی بلی تنظیم شد باید Skip Decompress نیز روی بلی تنظیم شود)

Skip decompress: پریدن از خروج از حالت فشرده سازی پکیج دانلود شده

 

TEMPLATES:

Keep original positions: نگه داشتن جایگاه ماژول ها در قالب جوملای شما در هنگام انتقال

 

DEBUG:

Enable Debug: در صورت فعال سازی در هنگام مهاجرت به شما موارد خطا را نمایش می دهد.

 

برای شروع مهاجرت دکمه "Start Upgrade" را کلیک کنید صبر کنید و در سایت کاری انجام ندهید پس از این مرحله به آدرس www.yoursite.com/jupgrade بروید. شما در اینجا نسخه جدید جوملا سایت خود را می بینید.

 

نکاتی که بعد از انجام فرآیند ارتقاء باید انجام دهید : بروزرسانی پایگاه داده : پس از عملیات ارتقاء پایگاه داده را نیز بررسی نمایید تا با مشکلی مواجه نشده باشد. به مدیریت افزونه‌ها بروید و قسمت پایگاه داده را انتخاب نمایید. اگر با خطایی روبرو شدید روی دکمه فیکس کلیک کنید تا پایگاه داده نیز بروز شود.