چگونه می توان از اسکریپت ویرایشگر ckeditor استفاده نمود؟

استفاده از اسکریپت ویرایشگر ckeditor
 
اکثر نرم افزارهای مدیریت محتوا (CMS) به خودی خود از یک محیط ویرایشگر ساده استفاده می نمایید. طراحان سایت جهت ارسال یک پست (داستان/ صفحه) در وب سایت خود در محیط این ویرایشگرها عموما از دستورهای HTML استفاده می کنند. اما برای یک کاربر تازه کار این محیط و این دستورات ایجاد دردسر می کند. با استفاده از اسکریپت ckeditor می توان این محیط را به یک ویرایشگر قوی تبدیل کرد که در آن بتوان دستورات رسم جدول/ فرمت / فونت و ... را به سادگی مانند محیط نرم افزار Word را اجرا کرد. به صورت کلی به این ویرایشگرها  WYSIWYGمی گویند یعنی "همان چیزی را خواهید داشت که می بینید !"
 
در ادامه راهنمای استفاده از این اسکریپت در یک صفحه ی ساده ی HTML ارائه می شود.
ابتدا بایستی بسته ی نصبی ckeditor را از وب سایت مرجع دانلود نمایید (این اسکریپت در سه دسته ی کلی Basic ، Standard و full قابل دانلود می باشد).
سپس از طریق آدرس cp.yourdomain.com (به جای yourdomain.com نام دامین خود را وارد نمایید ) و یا wsp.iranhost.com برای سرویس های میزبانی 2008 کانادا و آدرس ircp.iranhost.com برای سرویس های میزبانی 2008 داخل ایران، و با وارد نمودن نام کاربری و رمز عبور مربوطه وارد کنترل پنل هاست شوید. بعد از ورود به کنترل پنل گزینه ی File Manager را انتخاب نمایید ، سپس بر روی فولدری که به نام دامنه شما وجود دارد کلیک و وارد پوشه ی wwwroot شوید. سپس با انتخاب گزینه ی Create Folder پوشه ای که قصد فراخوانی اسکریپت از آن را دارید ، با نام دلخواه ایجاد کنید (به عنوان مثال ckeditor). در این مرحله بایستی فایل زیپ اسکریپت ckeditor را با کلیک برروی گزینه Upload ، آپلود (جهت آپلود فایل می توانید از نرم افزارهای جانبی مانند Cuteftp نیز استفاده نمایید) و بعد از انجام عملیات upload ، فایل مربوطه را از طریق  گزینه unzip ، از حالت فشرده خارج  نمایید.
جهت اطمینان از انجام صحیح مراحل قبل آدرس http://yourdomain.com/ckeditor/samples/index.html (به جای yourdomain.com نام دامین خود را وارد نمایید ) را در مرورگر خود وارد نمایید. در صورتی که صفحه ای همانند صفحه ی زیر را مشاهده نمودید ، پروسه ی نصب به درستی صورت گرفته است.
 
 
در مرحله ی بعد می بایست با کلیک برروی گزینه Create File یک فایل با نام index.php و محتوای زیر ایجاد نمایید:
 
 
<!DOCTYPE html>
<html>
  <head>
    <meta charset="utf-8">
    <title>A Simple Page with CKEditor</title>
    <!-- Make sure the path to CKEditor is correct. -->
    <script src="ckeditor.js"></script>
  </head>
  <body>
    <form>
      <textarea name="editor1" id="editor1" rows="10" cols="80">
        This is my textarea to be replaced with CKEditor.
      </textarea>
      <script>
        // Replace the <textarea id="editor1"> with a CKEditor
        // instance, using default configuration.
        CKEDITOR.replace( 'editor1' );
      </script>
    </form>
  </body>
</html>
 
نکته : در صورتی که فایل index را در پوشه ی wwwroot ایجاد کنید بایستی در قسمت script src آدرس کامل مسیر فایل ckeditor.js (برای مثال ckeditor/ckeditor.js) را وارد نمایید.
پس از انجام این مراحل می توانید با فراخوانی فایل index.html وب سایت (http://yourdomain.com/ckeditor/index.html) ویرایشگر ckeditor را در وب سایت خود مشاهده نمایید.
 
 
 
نکته :جهت سهولت استفاده از این سرویس ،ckeditor  برای اکثریت نرم افزارهای مدیریت محتوا (CMS) افزونه ی مربوطه به این editor منتشر شده است. بدین صورت که با نصب این افزونه به طور خودکار ویرایشگر مطالب شما تغییر خواهد کرد و من بعد شما ویرایشگر قدرتمندی خواهید داشت که پاسخگوی تمامی نیاز های شما خواهد بود.