مفهوم Google PageRank و نحوه بررسی و محاسبه آن برای یک صفحه

 

Google PageRank که بنام Google PR نیز شناخته می شود یکی از روش هایی می باشد که Google از آن برای تشخیص مرتبط و با اهمیت بودن صفحات استفاده می کند. در واقع PageRank یک الگوریتم آنالیز لینک می باشد که با استفاده از آن اهمیت و مرتبط بودن صفحات یک وب سایت را مشخص می کند.

از آنجاییکه گوگل در تلاش است در صفحه ی اول نتایج جستجوی خود نتایجی با کیفیت بالا، مرتبط و قابل اطمینان را ارائه دهد این امکان وجود دارد که از صفحات با امتیاز PageRank بهتر استفاده نمایند. اما این نکته حائز اهمیت است که PageRank  تنهای یکی از +200 مولفه ای می باشد که گوگل برای رتبه بندی نتایج جستوی خود استفاده می کند، به همین خاطر می بایست به خاطر داشته باشید که صرفا دارا بودن امتیازPageRank  بالا به معنای رتبه ی بالا در نتایج جستجوی موتورهای جستجوگر نیست – اما بسیار تاثیر گذار می باشد.

صفحات مهمتر امتیاز PageRank بالاتری دریافت می کنند و احتمال اینکه در صدر نتایج جستجو قرارگیرند بسیار بیشتر می باشد. Google PageRank (PR) یک میزان از 0 تا 10 می باشد. Google PageRank براساس میزان Backlink (لینک های خارجی منتهی به صفحه در سطح وب و ارتباط لینک های موجود در صفحه ها) پایه ریزی شده است. هرچه Backlink با کیفیت تر باشند امتیاز Google PageRank  بالاتری نیز خواهند داشت. بهبود Google page rank ( با استفاده از ایجاد Backlink های معتبر و با کیفیت)  برای افزایش و بهبود رتبه در نتایج موتورهای جستجو بسیار حیاتی می باشد.

در این وب سایت میزان Backlink های صفحات وب سایت خود را می توانید آزمایش و بررسی نمایید.

 

برای مشاهده و آنالیز Google PageRank خود می توانید از چند وب سایت زیر استفاده نمایید:

http://checkpagerank.net

http://www.pagerank.net/pagerank-checker

http://www.prchecker.info/check_page_rank.php