راهنمای استفاده از ابزار تحلیل و آمارگیری ClickTale

ClicTale شرکتی تاسیس شده در سال 2006 میلادی میباشد که زمینه ی کاری آن ارائه ی خدمات تحلیل داده های مرتبط با تجربه ی کاربری(CEA)  و سرویسهای web analytics میباشد. تکنولوژی این شرکت، بازپخش ویدیویی session بازدید هریک از بازدیدکنندگان وبسایت را فراهم مینماید.همچنین از meta statistics برای ایجاد heatmaps های گرافیکی به منظور تحلیل رفتاری بازدیدکنندگان استفاده مینماید.در زیر به طور مختصر به چگونگی ثبت نام در این سرویس و ایجاد یک پروژه ی جدید در آن میپردازیم:

 
ثبت نام:
 
1.به صفحه ی پلانها مراجعه نمایید:  http://www.clicktale.com/plans
2.قابلیت انتخاب یک پلان رایگان و یا تماس برای خرید سرویسهای اشتراکی پولی را دارید.
3.اگر پلان رایگان را انتخاب نموده اید آدرس ایمیل خود را در فیلد مربوطه وارد نمایید و بر روی گزینه ی Get Started کلیک نمایید.
4.ایمیل فعال سازی به inbox ایمیل شما ارسال میگردد.
4.بر روی لینک فعالسازی داخل ایمیل جهت ادامه ی پروسه ی فعالسازی کلیک نمایید.
5.پس از کامل نمودن فرم ثبت نام، اکانت شما آماده ی استفاده میباشد.
 
ایجاد پروژه :
 
1.پس از فعال شدن اکانت، نسبت به لاگین و سپس کلیک بر روی گزینه ی "+ Create Project" اقدام نمایید.
2.بر روی گزینه ی "Get started" در صفحه ی مذکور کلیک نمایید.
 
قدم اول - جزئیات پروژه :
 
  • دامنه ی وبسایت مورد نظر خود را جهت record نمودن session ها وارد نموده، یک نام برای پروژه انتخاب نموده و زمینه ی کاری وبسایت را تعیین نمایید.
  • اگر وبسایت شما از امکاناتی نظیر dynamic elements، سبدخرید و ...  که شما قصد record آنها را دارید استفاده میکند، همه ی گزینه های مرتبط با سایت خود را در "Website Infrastructure" انتخاب نمایید، در غیر اینصورت گزینه ی "None of the above" را تیک بزنید.
  • اگر هریک از گزینه های بالا را انتخاب کرده باشید از شما خواسته میشود تا ساختار وبسایت خود را از طریق یک لیست کشویی تعیین کنید، پلتفرم صحیح را انتخاب کنید و یا در صورتیکه از ساختار طراحی وبسایت خود آگاه نیستید بر روی گزینه ی "Go" کلیک نمایید تا این سرویس به صورت اتوماتیک نسبت به شناسایی ساختار وبسایت شما اقدام کند.
  • بر روی "Next" کلیک نمایید.
قدم دوم - راه اندازی recording ratio :
 
  • سعی کنید براوردی حدودی از میانگین pageview های وبسایت خود در 1 روز داشته باشید، عدد مربوطه را در فیلد "Estimated Traffic" وارد نمایید.
  • از slider control برای ثبت ratio ای که انتخاب نموده اید استفاده کنید و یا بر روی فلش سبز رنگ برای تنظیم ratio پیشنهادی توسط خود سیستم، کلیک نمایید.
  • بر روی "Next" کلیک نمایید.
قدم سوم - پیشنهادات و tracking code :
 
  • اگر هریک از ساختارهای موجود را در مرحله ی 1 انتخاب کرده باشید در بالای صفحه پیشنهادی به شما ارائه میشود. این پیشنهاد به شما بهترین مدل پیاده سازی ClickTale در وبسایت را جهت حداکثرسازی دریافت data ی قابل record توصیه مینماید. پیشنهاد مربوطه لینکی از integration module برای ساختار وبسایت شما را نیز دارا میباشد که پیاده سازی ClickTale در وبسایت شما را بهبود خواهد بخشید.لطفا توجه کنید که اگر از قبل  clickTale integration ای بر روی نسخه ی desktop وبسایت خود دارید، شدیدا توصیه میشود که از همان integration بر روی نسخه ی mobile وبسایت نیز استفاده نمایید.
  • در زیر این بخش، دو قسمت از tracking code ایجاد شده برای پروژه ی خود را مشاهده مینمایید.
  • قبل از وارد نمودن کد مذکور در source code وبسایت، template یا سیستم page-generating خود، بخش پایینی tracking code احتمالا نیاز به تغییراتی بر مبنای نسخه ی mobile وبسایت شما، خواهد داشت. برای اطلاعات بیشتر به دستورالعملهای مرتبط با tracking code در زیر مراجعه نمایید.
تماشای recording ها :
 
1.به اکانت خود لاگین نموده و پروژه ی خود را از لیست انتخاب نمایید.
2.یک بازه ی زمانی را از Dashboard انتخاب نموده و یا در میان record ها در منوی Recordings> Search در پنل سمت چپ جستجو نمایید.
3.بر روی دکمه ی "Play" کنار آن کلیک نمایید.
4.بر روی دکمه ی "Play" بالا سمت چپ پنجره ی player برای شروع پخش کلیک نمایید.
5.Clicktale به طور پیشفرض از تمام لحظات سکون(عدم فعالیت) کاربر، عبور میکند، این تنظیم را میتوانید با برداشتن تیک گزینه ی “Skip inactivity” در پایین بخش تنظیمات playback غیرفعال نمایید.
 
Form Analytics :
 
1.به اکانت خود لاگین نموده و پروژه ی خود را از لیست انتخاب نمایید.
2.بر روی گزینه ی “Form Analytics” در پنل سمت چپ کلیک نمایید.
3.URL صفحه ی مورد نظر خود را انتخاب نمایید، توجه داشته باشید که صفحه ی مذکور باید دارای Form باشد.
4.نسخه ی صفحه ی مورد نظر را از طریق بازه ی زمانی انتخاب نمایید،یا بازه ی زمانی مورد نظر خود را ایجاد نمایید.
5.پس از لود شدن گزارشها، با کلیک بر روی گزینه های مختلف بالای صفحه، گزارشات مختلف و متنوع نمایش داده میشوند.