نکاتی مفید برای افزایش رتبه وب سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو SEO

 

-کلمات کلیدی خود را مداوم چک کنید

از نکات برتر موجود در موتور جستجوی گوگل، به روز شدن کلمات کلیدی ثبت شده از تمامی صفحات به صورت ماهیانه است. بدین صورت که گوگل هر ماه اقدام به ایندکس کردن مجدد تمامی کلمات کلیدی که از صفحات مختلف جمع آوری کرده است، می کند و این امر می تواند منجر به یافت شدن موارد جدید توسط گوگل در صفحات مختلف گردیده و در جایگاه شما تاثیر منفی شدیدی بگذارد. پس یکی از وظایف اصلی هر Webmaster ، چک کردن ماهیانه جایگاه کلمات کلیدی خود، در گوگل است. یکی از بهترین روش های اطلاع از جایگاه ماهیانه کلمات کلیدی شما در گوگل، استفاده از نرم افزار فوق العاده Web CEO است. این نرم افزار که نسخه ای رایگان نیز دارد، می تواند رتبه کلمات کلیدی شما در نتایج جستجو را بطور مداوم نشان دهد. امکاناتی که این نرم افزار فوق العاده در اختیار شما می گذارد، بسیار فراتر از مورد گفته شده است .

همچنین جهت اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کار موتور جستجوی گوگل، می توانید به مقالات مربوطه در بلاگ ایران هاست مراجعه نمایید

-به تگ های title بهمراه h1 و h2 اهمیت بدهید

یکی دیگر از موارد مهم در رابطه با رتبه یک سایت، تگ های سه گانه title ، h2 و h1 است که با اینکه همگان از اهمیت آنها با اطلاع هستند، اما قالبا به دست فراموشی سپرده می شوند. این تگ ها باید توصیف کوتاه و در عین حال کاملی از منظور اصلی صفحه و عناوین هر قسمت ارائه دهند. چرا که این سه تگ، از اولین مواردی هستند که توسط روبات های جستجوگر، ایندکس می گردند. این امر، خود، به روشنی بر اهمیت آنها تاکید دارد.

-از تگ META برای توصیف محتوای سایت خود استفاده کنید

یکی دیگر از موارد موثر در توصیف سایت و یافت شدن آن توسط موتورهای جستجو، استفاده از تگ META است. در حقیقت، اولین قدم در شناساندن سایت، استفاده از این تگ است. چرا که موتورهای جستجو برای توصیف سایت شما در نتایج جستجو، از این تگ استفاده می کنند. البته میزان اهمیتی که جستجوگرها برای این تگ قائل هستند، کاملا به نوع موتور جستجو بستگی دارد. در مورد گوگل و PageRank نمی توان اهمیت بالایی برای آن قائل شد. در مجموع، دو نوع تگ META وجود دارد که شامل Description tag و KEYWORDS tag هستند. مورد اول، شامل توصیف مختصری از وب سایت است و دومی شامل کلمات کلیدی موجود در صفحه است. در هنگام نوشتن این تگ ها باید از قرار دادن فاصله بین هر واژه و همچنین از نوشتن کلمات با حروف بزرگ، کاملا پرهیز کرد.

-نام تمامی صفحات سایتتان را به یک صورت بنویسید

گذشته از اهمیتی که تعیین نام صفحات برای شناخته شدن در جستجوگرها دارد، استفاده از حروف یکسان کوچک یا بزرگ برای تمامی قسمت های یک URL از اهمیت ویژه ای برخوردار است بدین معنی که کلمه ای که در ادامه یک آدرس و پس از .com نوشته می شود باید با ابتدای آدرس همخوانی داشته باشد. چرا که در شناسائی URL ها، موتوری مانند گوگل، یک جستجوگر Case Sensitive است و بنابراین این موتور، دو آدرس یکسان http://iranhost.com/dedicated و http://iranhost.com/DEDICATED را به عنوان دو آدرس متفاوت تشخیص می دهد. این موضوع را با چک کردن صفحاتی که لینک به هر یک از این دو صفحه دارند، می توان تحقیق کرد. پس با متفاوت بودن شیوه نوشتاری دو صفحه مشابه، گوگل لینک های متفاوتی را برای هر کدام پیدا می کند و بجای از این طریق PageRank متفاوتی را هم به آن دو اختصاص می دهد. در این قسمت چهار قانون سودمند وجود دارد :

 1-همواره از حرف کوچک در نوشتن آدرس صفحه استفاده کنید

2-هنگامی که کاراکتر پس از .com و اسلش (/) تنها یک کلمه است، نیازی نیست حرف اول آن را بزرگ بنویسید.

3-هنگامی که چندین کلمه پس از اسلش (/) بصورت به هم چسبیده نوشته شده اند، ابتدای هر کلمه را بزرگ بنویسید.

4-در مورد اسامی خاص، از فرم استاندارد که مورد قبول همگان است، استفاده کنید (همانند SQL).

-لینک هایتان حاوی اسم صفحه ای که به آن لینک داده اید باشند

یکی از موارد معمول در تمامی وب سایت ها، استفاده از کلمات کلی برای لینک ها است.  بدین معنی که بجای آنکه به اسم دقیق صفحه ای که قصد لینک دادن به آن را داریم اشاره کنیم از کلماتی نظیر "اینجا" "اطلاعات بیشتر" و نظیر این استفاده می کنیم بعنوان مثال این جمله را فراوان دیده ایم که برای یافتن اطلاعات بیشتر پیرامون فلان موضوع اینجا را کلیک کنید که با این کار از دید گوگل ما به آن صفحه لینک نداده ایم بلکه اگر کسی به دنبال کلمه "اینجا" بگردد گوگل صفحه وب ما را به او نشان می دهد! علت این امر، آن است که مکانیزم گوگل، نگاه کردن به عباراتی است که در انتهای تگ <a href > نوشته می شود. از این طریق، اگر صراحتا به موضوعی که در آن صفحه حکم یک Keyword را دارد و در تگ title نوشته شده است اشاره نکنیم، در حقیقت، به صفحه لینک نداده ایم. پس بهتر است مثلا بنویسیم: برای یافتن اطلاعات کلی پیرامون فلان موضوع به فلان صفحه(لینک)  بروید.

-گوگل را در یافتن محتوای دینامیک یاری دهید.

استفاده از محتوای دینامیک به استانداردی معمول در صفحات اینترنتی تبدیل شده است. امری که لزوم نوشتن صفحات جداگانه برای هر قسمت را از میان برده است. اما در این میان و مخصوصا در سایت های بزرگ با محتوای بسیار زیاد، بخش جداگانه ای برای جستجوی محتوا به صورت کامل و جزء به جزء در نظر گرفته شده است که با نوشتن عبارت مورد نظر، می تواند محتوای مورد نظر کاربر را از میان صدها داده مختلف فیلتر نموده و به صورت صفحاتی جداگانه به نمایش بگذارد؛ صفحاتی که در حقیقت وجود خارجی نداشته و تنها برای نمایش به کاربر تولید(Generate ) شده اند. این صفحات و موارد مشابه آن، برای گوگل و تقریبا تمامی جستجوگرها غیر قابل مشاهده هستند و طبیعتا توسط آنها ایندکس نمی گردند و بدین ترتیب، PageRank صفحات موجود در سایت، از لینک های مفیدی که از این قسمت بدست می آید، کاملا بی نصیب می مانند. برای رفع این مشکل، می بایست محتوای ایندکس شده تمامی صفحات موجود در سایت را به فرم یک لینک مجزا و با هایپر لینکی مشابه عنوان صفحه، در درون این بخش قرار داد تا موتورهای جستجو با رسیدن به این قسمت، تمامی لینک های آن را نیز به ایندکس خود اضافه کنند.

- از طریق تصاویر لینک بدهید

یکی از روش های قرار دادن لینک به صفحات دیگر، استفاده از تصاویر است. تصاویری که معمولا بدون هیچ المان اضافی به صفحه مورد نظر شما لینک شده اند. اما این شیوه لینک دادن تنها در صورتی سودمند خواهد بود که در ساختار کد نویسی آنها، از تگ های alt و title استفاده شده باشد. چرا که جستجوگرها در ایندکس کردن تصاویر، تنها به محتوای این دو تگ وابسته هستند. در مورد تصاویر بدون لینک نیز می بایست حتما از تگ <dl > استفاده نمود (البته شیوه استفاده از این تگ ها را به راحتی در منابع کد نویسی می توان پیدا نمود)

-به شیوه های فریبنده افزایش سریع PageRank اطمینان نکنید

کسب و کار تازه ای که کلاهبرداران اینترنتی برای کسب سود بیشتر در پیش گرفته اند، فریب کاربران تحت عناوینی چون افزایش سریع PageRank می باشد، شیوه ای که با دریافت وجه از اشخاص اقدام به قرار دادن لینک آنها در سایت های مجتمعی که به همین منظور ساخته شده اند کرده و با ازدیاد صفحات مشابه سعی در فریب گوگل درافزایش رتبه سایت دارند. شیوه دیگری که کارکردی مشابه مورد قبل دارد اختصاص یک پیکسل از یک وب سایت شناخته شده به یک لینک مشخص است، بطوریکه آن لینک حتی دیده نیز نمی شود. هر دوی اینها از موارد نقض قوانین گوگل و مشمول "Death Penalty " آن می شود و حتی ممکن است به Ban شدن سایت های مشمول این مورد نیز منجر شود. پس برای جذب لینک بیشتر به صفحه خود، از محتوای جذاب و کاربر پسند استفاده کنید، نه از روش های تقلب و کپی کاری.

- رتبه الکسا

الکسا یک سرویس است که وب سایتها را بر اساس اطلاعات دریافتی از وب رتبه بندی می کند. برای مدیران سایت، بهبود رتبه در الکسا بسیار مهم است. در این لینک می توانید  ۱۰ نکته ساده برای افزایش رتبه بلاگ/وب سایت در الکسا ارائه شده است.

نقشه سایت (Site Map) خود را بسازید

ساده ترین راه برای ساخت این ابزار، ایجاد یک حساب کاربری Web master در گوگل می باشد. اگر مالک وب سایتی هستید می توانید به سادگی به آدرس www.google.com/webmasters مراجعه کرده و از این سرویس رایگان استفاده کنید. بعد از ثبت نام در این سرویس و ورود به حساب کاربری خود، می توانید با کمک راهنمایی های درج شده به راحتی نقشه سایت خود را بسازید و سپس آن را به گوگل اعلام نمایید. نقشه سایت، یک فایل XML است که دارای لینک هایی به قسمت های متعدد وب سایت در صفحات مختلف است.

محیط کاربری Webmaster به مالکین وب سایت کمک می کند تا نحوه کار وب سایت خود را بهتر درک کنند و بتوانند خطاهای احتمالی پیمایشگرهای وب (Crawler ) را شناسایی و رفع کنند و ایده های مفیدی درباره چگونگی تعریف کلید واژه های مورد استفاده توسط کاربران را بدست آورند.

لینک دهنده ها (Backlinks )

یکی از مشکلات بزرگی که اکثر سایت های تازه ساخته شده دچار آن هستند، ایزوله بودن وب سایت در فضای اینترنت می باشد. چنین سایت هایی هیچ گونه لینک خارجی ندارند و هیچ لینکی در وب سایت های دیگر، به آن ها اشاره نمی کند. که این امر باعث می شودکه پیماشگرهای وب (Crawler ) حتی از وجود چنین سایت هایی مطلع نشوند.

بهترین راهکار برای رفع این مشکل، ارسال نام وب سایت به دایرکتوری های محلی است. به عنوان مثال برای سایتی که در کشور نیوزیلند فعالیت می کند ، بهترین راه، ارسال نام آن به دایرکتوریهای رایگان نظیر NZS.com است. با اینکار روبوت های پیمایشگر وب می توانند وب سایت شما را در لیست های موجود ببینند و سپس به لیست نمودن صفحات آن بپردازند. با توجه به محل فعالیت وب سایت خود می توانید دایرکتوری های مناسب و رایگان را در اینترنت جستجو و پیدا کنید.

همچنین قابل ذکر است که گوگل برای سایت هایی که توسط پیمایشگرها یافت شوند، ارزش بیشتری قائل می شود.

اطلاعات و محتوای با کیفیت

تهیه محتوای با کیفیت بالا، کار ساده ای نیست. اما لازم است بدانید تا در صورتیکه وب سایت شما دارای اطلاعات منحصر بفرد و ارزشمندی باشد که توضیحات مفیدی را در مورد محصولات یا خدمات شما به کاربران ارایه دهد، موتورهای جستجو نیز از آن مطلع شده و با افزایش رتبه صفحه شما در نتایج جستجو، تشویقتان می کنند.

اطلاعات مفید و با کیفیت در وب سایت می تواند بازدیدکنندگان معمولی را تبدیل به مشتریانی سود آور برای شما تبدیل کند. آن ها همچنین می توانند باعث جذب لینک های خارجی به وب سایت شما شوند، به صورتی که سایت های با موضوع مشابه دیگر، آدرس شما را به عنوان منبعی معتبر معرفی نمایند. هر لینک خارجی که به وب سایت شما اشاره کند به عنوان یک امتیاز مثبت توسط گوگل به شمار خواهد رفت.

هیچ گاه از درج لینک سایت های معتبر در وب سایت خود دریغ نکنید. بسیاری به غلط تصور می کنند که به این صورت باعث تبلیغ رایگان سایرین می شوند، اما باید در نظر داشته باشید که با این کار در دراز مدت می توانید یک رابطه همسایگی مناسب با سایت های پر بازدید به وجود آورید.

شروع به نوشتن بلاگ کنید !

صرف نظر از ابعاد کسب و کار و رشته صنعتی که درآن فعالیت می کنید و ابعاد جغرافیایی که تجارت شما را محدود می کنند، با ایجاد یک بلاگ می توانید آثار مفیدی را در کسب و کار خود ایجاد نمایید. اگر بتوانید برتری محصولات خود را در قالب بلاگ به کاربران معرفی کنید، حتما برنده خواهید بود.

گوگل به منابع اطلاعاتی علاقه زیادی دارد که بلاگ نیز یکی از این منابع است. شما می توانید همواره از آخرین تحولات و مراحل تولید در رشته خود سخن بگویید که اینکار بعد از مدتی، موجب تبدیل شدن بلاگ شما به یک مرجع معتبر در گروه کاریتان و جذب پیروان با وفایی می گردد که همواره به اطلاعات شما اعتماد دارند و خود نیز به اشتراک اطلاعات مفید در سایت کمک می کنند.

Wordpress یکی از ابزارهای رایگان فوق العاده مفید است که هم اکنون به عنوان بهترین نرم افزار بلاگینگ در دنیای سایبری شناخته می شود.با استفاده از این نرم افزار، هر بار که مقاله جدیدی را در بلاگ خود اضافه می کنید، درخواستی (Ping ) به موتورهای جستجو ارسال می شود و با اینکار پیمایشگرها مجددا به سایت شما آمده و اطلاعات خود را بروز می نمایند.اگر در مورد کسب و کار خود جدی هستید و پیشرفت، هدف نهایی شماست. سرمایه گذاری بر روی نام دامین و میزبانی برای راه اندازی یک سیستم بلاگینگ قوی با وردپرس می تواند نتایج ارزشمندی را به همراه داشته باشد و اعتبار شما را نزد کاربران افزایش دهد.

 

Feedback

مقاله بسیار بسیار عالی و مفیدی بود.با تشکر از شما
Ali Sagheb (5/31/2014 at 12:18 PM)
پاسخ ایران هاست:
باسلام
با تشکر از بازخورد شما مشترک گرامی

پوریا محمد بیگی (8/30/2015 at 1:15 PM)
بسيار زيبا و كاربردي ، مقالات بسياري در اين زمينه مطالعه كرده بودم ولي اين مقاله بسيار خلاصه و كامل بود ، با تشكر فراوان
hamed shahabi ghasredashti (2/5/2015 at 11:22 PM)
پاسخ ایران هاست:
باسلام
با تشکر از بازخورد شما مشترک گرامی

پوریا محمد بیگی (8/30/2015 at 1:15 PM)
سلام
اطلاعات مفیدی بود
تشکر و سپاس

seyed hossein moosavi (12/14/2016 at 8:48 AM)
خیلی علی بود
mahdi rahmani (6/25/2019 at 7:23 AM)
ممنون از مقالتون.
منظور از دایرکتوری های محلی چیست؟
در ایران چه دایرکتوری های محلی رایگانی داریم؟

amir alidadi (12/22/2019 at 10:58 PM)