اهمیت SEO
یکی از ضروری ترین مولفه ها برای موفقیت در دنیای وب و تجارت آنلاین آوردن وجذب بازدیدکننده به وب سایت می باشد ، فرقی هم نمی‌كند كه ضمینه ی فعالیت سایت چیست ، سایت چه می‌فروشد و چه خدماتی ارایه می دهد. اگر سایتی به دنبال فروش كالا یا خدمات و كسب درآمد یا محبوبیت است، باید بیننده داشته باشد. به طور کلی تعداد بینندگان یک سایت، برگ برنده آن برای كسب موفقیت در دنیای وب می‌باشد.

مدیران و طراحان خبره وب به خوبی می دانند كه فقط طراحی یك وب سایت تضمینی برای آمدن بیننده به آن نیست بلکه باید بینندگان را به طریقی به سایت جذب کرد.
موارد ذیل برخی از دلایل اهمیت بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو می باشند :
 • برتر بودن در نتایج جستجو مشتری های زیادی را به دیدار از وب سایت شما دعوت میکند.
 • ۹۱ در صد از کاربران اینترنت از موتورهای جستجو استفاده میکنند.
 • 57 درصد از كاربران اینترنت، هر روز جستجو می‌كنند و 46 درصد این جستجوها برای كالا یا خدمات است.
 • 85 درصد ترافیك هدفمند در اینترنت را موتورهای جستجوگر باعث می‌شوند.
 • طبق آخرین تحقیقات بیش از ۲۵۰ میلیون جستجو در روز در کشور انگلیس انجام میگیرد.
 • ۷۳ در صد معاملات آنلاین به وسیله موتورهای جستجو آغاز میشود.
 • ۳.۵ بیلیون از وب سایت با هم بر سر رقابت پول هستند، اما واقعیت این این است که فقط کسرهای از یک درصد به صفحه اول می رسند
همان گونه كه آمارها نشان می‌دهند موتورهای جستجوگر ابزار مناسبی هستند كه خریداران به كمك آنها، كالا یا خدمات مورد نیاز خود را می‌یابند. البته تنها رده‌های بالای نتایج جستجو هستند كه مورد توجه كاربران قرار می گیرند و آنها به سایت‌های لیست شده در این رتبه‌ها مراجعه می كنند
زمانی که کاربران به دنبال محصول یا خدمات شما هستند ، اکثر آنها در سایت های جستجو  همانند Goolge به دنبال کالا و وب سایت شما می گردند و قطعا شما مایلید که تا حد امکان وب سایت شما در صفحه اول نتایج جستجو نمایش داده شود، چرا که اکثر کاربران تنها صفحه اول نتایج جستجو را مشاهده می کنند. لذا هرچه رتبه شما در نتایج جستجو رتبه بالاتری باشد شانس بازدید از وب سایت شما افزایش می یابد.
 
بهینه سازی موتورهای جستجو یا در اختصار SEO اقداماتی  است که باعث افزایش رتیه وب سایت شما در نتایج جستجو می شود. این مطلب بدین معنی است که اگر وب سایت شما بتواند به صورت مداوم در تمامی نتایج جستجو نمایش داده شود، از طرفی هم باعث افزایش اعتماد کاربران به وب سایت شما  شده و هم شانس ورود آنها به وب سایت شما را بیشتر می کند.
بهینه سازی موتور های جستجو  یک استراتژیک و تکنیک برای افزایش مقدار بازدیدکنندگان یک وب سایت است، مسلما هر چه یک وب سایت رتبه بالاتری در نتایج جستجو داشته باشد شانس اینکه آن وب سایت توسط کاربر بازدید شود بیشتر می شود.
در دنیای رقابتی امروز  بهینه سازی موتورهای جستجو از همه چیز مهم تر است. موتورهای جستجو روزانه به میلیون ها کاربر که به دنبال پاسخ سوالات و مشکلات خود هستند خدمات ارایه می کند. اگر شما یک وب سایت  یا فروشگاه اینرنتی دارید ، seo می تواند به رشد بازدیدکنندگان وب سایت شما و نتیجتا رشد کسب کار آنلاین شما کمک بزرگی بکند.
 
اهمیت بالای seo بدین دلیل است که باعث می شود وب سایت شما هم از منظر کاربران و هم از منظر موتورهای جستجو بهتر درک شود. اگرچه موتورهای جستجو تاکنون پیشرفت های زیادی داشتند ، اما هنوز هم نمی توانند همانند یک انسان وب سایت ها را درک کنند. لذا seo به موتورهای جستجو کمک می کند که متوجه شوند هر صفحه چه محتوایی دارد و چه اندازه می تواند برای کاربر مفید باشد.
 
بسیاری از كاربران دریافته اند كه در اغلب موارد 10 رتبه اول نتایج جستجو می تواند خواسته آنها را برآورده كند و هنوز هم علاقه دارند كه تنها 10 سایت اول در نتایج جستجو را مرور كنند. آمارها چه می گویند:
 
 • 70 درصد از کاربران به هنگام جستجو حتما یكی از سه سایت ابتدای نتایج جستجو را انتخاب می كنند.
 • تنها 7 درصد از آنها سایتهای قرار گرفته در رتبه های بیستم به بعد را كلیك می كنند.
 • 85 درصد از آنها اگر جوابی برای جستجوی خود در بیست نتیجه اول نتایج جستجو نیابند، موتور جستجوگر مورد استفاده خود را عوض می كنند.
 • 33 درصد كاربران وب بر این باورند كه سایت لیست شده در ابتدای نتایج جستجو، در موضوع جستجو شده سرآمدتر از رقبای خود است و در آن موضوع پیشرو می باشد.
آمارهای ارایه شده از رفتار كاربران وب پیام بسیار واضحی دارد: سایتهایی ‌كه در رتبه‌های بالا قرار نمی‌گیرند، بخش مهمی از کاربران مخاطب خود را از دست می دهند.
 

چه کسانی به SEO احتیاج دارند؟

هر وب سایتی که به سوی تجارت و بازرگانی حرکت می کند، باید صفحات وب خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کند .

هدف نهایی یک وب سایت، جلب کاربران اینترنتی است، و مطالعات نشان داده است که بسیاری از کابران اینترنتی، وب سایت ها را در موتورهای جستجو پیدا کرده اند .

اگر شرکت شما نظر به ساخت یک وب سایت جدید و یا به روز کردن وب سایت قدیمی خود را دارد، توجه داشته باشید که برای پیشرفت، باید SEO در الویت قرار دهید .

به خاطر داشته باشید که SEO شما را به یک مسابقه بزرگ می برد و در بازار معرفی می کند .

 
در این لینک می توانید نکات مفیدی برای افزایش رتبه وب سایت و بهینه سازی موتورهای جستجو مشاهده کنید.