عملکرد قابلیت round robin در DNS Server

 

زمانی که کاربر نام دامنه وب سایتی را تایپ می کند، مرورگر ابتدا  به سراغ  DNS server ها رفته و از آنها آدرس هاستی که وب سایت درخواست شده در آن قرار دارد را می پرسد.  پس از دریافت  آدرس IP سرور ، مرورگر در خواست خود را به  آن سرور می فرستد . به دلیل اینکه DNS اجازه ساخت چندین رکورد را می دهد می توان از چندین هاست به عنوان سرورهای  وب سایت استفاده کرد تا با هر بار درخواست کاربر یکی از سرور ها پاسخ دهند. با این روش درخواست های بازدید کنندگان و ترافیک وب سایت بین سرور های تعریف شده تقسیم می شود. به این تکنیک Round Robin DNS Load-balancing گفته می شود.  
با فعال کردن قابلیت Round Robin در DNS سرور  می توان رکوردهای مشابهی را ایجاد کرد تا درخواست های DNS علاوه بر یک آی پی ، با لیستی از آدرس های IP از سرورهای مختلف  پاسخ داده می شود. 
 
به عنوان مثال شرکتی را در نظر بگیرید که وبسایت وی بر روی 3 سرور مشخص با  3 آی پی متفاوت است. زمانی که کاربر قصد دارد به صفحه اصلی  وبسایت دسترسی پیدا کند ، اولین آی پی برای وی ارسال می شود،سپس آن آدرس آی پی به انتهای لیست منتقل می شود. زمانی که کاربر دوم می خواهد به وبسایت دسترسی  پیدا کند  آی پی سرور بعدی برای وی ارسال می شود و کاربر سوم نیز به آی پی سرور سوم هدایت می شود. کاربر چهارم به آی پی اول هدایت شده و الی آخر. Round Robin بر مبنای اصل چرخش کار می کند و بسته به تعداد رکوردهایی که برای آن تعیین شده است در یک حلقه قرار می گیرد.
مثال زیر را در نظر بگیرید :
www     Host(A)     185.10.70.3
www     Host(A)     174.30.18.20
www     Host(A)        64.15.70.32
 
برای فعال سازی این قابلیت کافی ست ابتدا وارد  DNS Manager سرور خود شوید. بر روی DNS سرور مورد نظر خود کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید.  بر روی تب advanced کلیک کرده و در بخشserver options گزینه های Enable round robin  و Enable netmask ordering را فعال کنید :
 
 
 
 
 
 
 
netmask ordering  معمولا برای load balancing وب سرورها بصورت جغرافیایی استفاده می شود. این قابلیت به DNS سرور این امکان را می دهد بتواند تشخیص دهد که درخواست کاربر  از چه محدوده آدرس IPارسال شده است،لذا  آدرس IP مشابه با محدوده آدرس IP کاربر را برای وی ارسال می کند.