چگونه می توان خطای 601 در ارسال ایمیل را بررسی نمود؟


Remote host said: 601 Attempted to send the message to the following IP
 
به صورت کلی خطای مذکور به این  دلیل رخ می دهد که میل سرور ایران هاست قادر به برقراری ارتباط smtp  با میل سرور گیرنده نباشد در ادامه به تعریف پروتکل smtp  پرداخته ایم . معمولا برای ارسال ایمیل به یک یا چند دامنه خاص این خطا رخ می دهد در این خطا  میل سرور گیرنده پورت 25  را که برای ارسال ایمیل استفاده می شود را بسته است یا ممکن است فایروال یا موارد دیگری در شبکه داخلی میل سرور گیرنده عامل این مشکل باشد .
پروتکل  smtp  پروتکلی است که از ان برای ارسال ایمیل استفاده می شود .در حقیقت وقتی که قصد ارسال ایمیل با نرم افزار های client mail  مثل  outlook  را دارید ,  outlook  در ابتدا ارتباط  smtp  با میل سرور ایران هاست برقرار می کند و سپس ارسال ایمیل از سمت میل سرور انجام می شود.
خطای مذکور معمولا زمانی رخ می دهد که پورت 25 که متعلق به پروتکل  smtp  می باشد بسته باشد و در نهایت ارتباط لازم برای ارسال ایمیل با میل سرور گیرنده برقرار نشود.
برای بررسی این مورد با دستور  TELNET  سعی کنید با پورت 25 میل سرور گیرنده ارتباط برقرار کنید در ادامه نحوه کار کردن با دستور  TELNET  خدمتتان گفته شده است:

-در محیط start  ویندوز خود و در قسمت جستجوی ان عبارت cmd  را جستجو نماید.
-به صفحه ی سیاه ظاهر شده command prompt  می گویند .
-برای کار کردن با دستور telnet  نیاز به دانستن  ip  میل سرور گیرنده دارید و می توانید این مورد را از ادمین میل سرور گیرنده جویا شوید یا اینکه د رصفحه ی command prompt  با دستور  ping  ادرس میل سرور گیرنده را پینگ نماید .در زیر نمونه ای از دستور ping  خدمتتان ارایه شده است :

Ping mail.maildomain

دستور فوق ip  میل سرور گیرنده را به شما نمایش خواهد داد .بعد از اینکه ip  مورد نظر را پیدا کردید مانند مثال زیر از دستور telnet   برای چک کردن ارتباط smtp  استفاده کنید :

 25 telnet mailserverip 

در command prompt ابتدا دستور  telnet  را بنویسید سپس ip  میل سرور گیرنده را بنویسید  یک space  بزنید و شماره پورت 25   را بنویسید و enter  را کلیک نماید.
اگر در خروجی دستور فوق صفحه ی command prompt  به صورت کامل سیاه رنگ شد یعنی اینکه ارتباط برقرار است در صورتی که عبارت  connection faild  ظاهر شد یعنی اینکه ارتباط برقرار نشده است و میل سرور گیرنده پورت 25 را بسته است .
در صورتی که دستور telnet  را استفاده کردید و ارتباط برقرار بود و همچنان ارسال ممکن نبود و از طرفی چون در ارسال ایمیل به یک یا چند میل دامین خاص این مشکل وجود دارد  یعنی اینکه مشکل از سمت شبکه داخلی میل سرور گیرنده می باشد  .

بازخورد

'pingmail.tpco.ir' is not recognized as an internal or external command, operable program or batch file.
alireza hakiminejad (4/15/2019 در 7:34 AM)
با سلام
لطفا اطلاعات دقیق تری ارائه کنید و بفرمایید این خطا را در چه پروسه ای دریافت می کنید؟

نیما حسن زاده (5/4/2019 در 6:35 PM)