چگونه می توان با MySQL Dumper در دیتابیس MySQL / MariaDB عملیات Backup و Restore انجام داد؟

از این ابزار می توان برای Back up و Restore دیتابیس های حجیم و غیر حجیم استفاده نمود.
جهت استفاده از این ابزار می بایست در ابتدا اقدام به دانلود اخرین نسخه فایل های مربوطه از طریق وب سایت Source forge نمایید:
 
 
پس از دانلود فایل زیپ مربوطه اقدام به آپلود آن در پوشه wwwroot سایت خود نمایید. در این راهنما از نسخه MySQLDumper1.24.4 استفاده شده است.
 
مرحله اول:
در این مرحله می بایست وارد کنترپنل خود شوید. بدین منظور می توانید از راهنماهای زیر استفاده نمایید.
سرویس های 2008 & 2012:
 
سرویس های 2003:
 
مرحله دوم:
وارد بخش File Manager می شوید و اقدام به آپلود فایل های مربوطه در فضای سایت خود می نمایید.
بدین منظور می توانید راهنماهای زیر استفاده نمایید.
سرویس های 2008 & 2012:
 
سرویس های 2003:
در سرویس های2003 به عدم پشتیبانی File manager آن از اپلود فایل می بایست به وسیله پروتکل FTP اقدام به اپلود فایل های خود نمایید. در راهنمای زیر نحوه انجام این امر را می توانید مطالعه نمایید.
 
مرحله سوم:
پس از آپلود فایل در شاخه wwwroot سایت خود اقدام به uzip  نمودن آن نمایید و پس از unzip شدن فایل به پوشه ایجاد شده با نام msd[Version_Number] که در اینجا [Version_Number] نسخه ی Mysql dumper دانلود شده می باشد دسترسی Write می بایست اعطا نمایید. بدین منظور می توانید از راهنمای زیر استفاده نمایید:
سرویس 2008 & 2012:
 
سرویس 2003:
 
سپس در مرورگر خود آدرس زیر را وارد نمایید.
در اینجا [Version_Number] نسخه ی Mysql dumper دانلود شده را وارد می نمایید. در این راهنما از نسخه 1.24.4 استفاده شده به همین علت ادرس به صورت ذیل می باشد:
 
مرحله چهارم:
پس از بارگذاری صفحه فوق الذکر وارد مراحل نصب Mysql dumper می شوید.
در ابتدا زبان را انتخاب می کنیم و سپس بر روی installation کلیک می نمایید.
 
 
در اینجا اطلاعات خواسته شده را وارد می نماییم.
 
 
Hostname: آدرس دیتابیس می باشد که می تواند به فرم [IP Address] و یا mysql.yourdomain باشد. که در [IP address] آدرس آی پی دیتابیس خود را وارد می نمایید و یا به جای yourdomain نام دامنه خود را وارد می کنید.
User: نام کاربری دیتابیس خود را وارد نمایید.
Password: رمز عبور خود را وارد نمایید.
پس از وارد نمودن اطلاعات فوق الذکر بدون وارد نمودن اطلاعاتی در * Database: بر روی Connect to MySQL کلیک نمایید. این کار ارتباط Mysql dumper را با دیتابیس بررسی می نماید و به صورت خودکار نام دیتابیس را تشخیص می دهد. پس از به نمایش در امدن " Database connection was established. " بر روی save and continue installation کلیک نمایید.
 
 
حال پس از انجام مراحل نصب به صورت خودکار به وسیله ابزار MySQL dumper شما وارد صفحه اصلی ابزار می شوید.
 
 
حال برای گرفتن نسخه پشتیبان (backup) از دیتابیس خود از منوی سمت چپ بر روی Back up  کلیک نمایید. پس از بارگذاری صفحه تنها کافیست بر روی Start New Backup کلیک نمایید.
 
 
پس از اتمام ایجاد نسخه پشتیبان (Backup) در صفحه جدید بر روی Continue کلیک نمایید.
 
 
فایل های نسخه پشتیبانی (Backup) در مسیر زیر ایجاد می شوند:
Wwwroot/msd[Version_Number]/work/backup
برای بازگردانی (Restore) دیتابیس های خود در ابتدا می بایست دیتابیس مذکور را در مسیر فوق الذکر آپلود نمایید که برای این کار می توانید از File Manager و یا برای دیتابیس های حجیم از نرم افزار های FTP استفاده نمایید در زیر راهنمای استفاده از یکی از انها اعلام شده است.
 
پس از آپلود فایل در صفحه MySQL dumper بر روی Restore کلیک نمایید. در این صفحه تنها کافیست از لیست دیتابیس ها یکی را انتخاب و بر روی Restore کلیک نمایید تا دیتابیس شما شروع به بازگردانی نماید.