چگونه می توان در ویندوز Apache نصب نمود؟

راهنمایی که در حال حاضر در حال مطالعه آن هستید برای نصیب Apache ورژن 2.4 بر روی ویندوز می باشد. Apache طراحی شده برای ویندوز از کامپایل کد های Apache به وسیله Visual Studio 2008 (VC9) و Visual Studio 2012 (VC11) هر کدام در دو ورژن 32 و 64 بیتی به دست آمده اند.
شما می توانید ورژن مناسب خود را از طریق لینک زیر دانلود کنید و طبق مراحل توضیح داده شده اقدام به نصب نمایید:
 
http://www.apachehaus.com/cgi-bin/download.plx
 
 
آماده سازی پیش از نصب:
 
هر یک از فایل های دانلودی شامل یک فایل Read Me  می باشد که در آن ورژن های ویندوزی که پشتیبانی می شود را لیست نموده. و در این فایل تاکید شده که به هیچ عنوان Apache ورژن 2.2 به بعد بر روی ویندوز XP و ویندوز سرور 2003 نصب نگردد.
در ادامه توضیح داده شده قبل از شروع به نصب نیاز است تا Visual C++ Redistributable Package نصب گردد و لینک دانلود آن نیز در همین فایل گنجانده شده. حتما از همین لینک برای دانلود استفاده کنید تا Visual C++ متناسب با Apache تان دانلود گردد.
 
شروع به نصب:
 
پس از Unzip کردن فایل دانلودی و نصب Visual C++ پوشه Apache را به ریشه درایوی که می خواهید نصب در آن انجام شود منتقل کنید (به عنوان مثال درایو :C).
 
 
Command Prompt ویندوز را بصورت Run As Administrator باز کنید. برای انجام این کار بر روی آیکن CMD در منوی استارت Right Click کنید و گزینه Run As Administrator را انتخاب نمایید.
 
 
برای شروع نصب ابتدا به پوشه Apache 24 و بعد از آن به پوشه bin بروید و دستور زیر را اجرا فرمایید:
 
 
httpd.exe –k install -n "Apache 2.4"
 
پس از نصب توسط فرمان httpd –k start می توانید سرویس Apache را Start کنید و به کمک دستور httpd –t می توانید صحت عملکرد Apache را بررسی نمایید.
 
 
همچنین می‌توانید از سرویس مانیتورینگ آپاچی که در آدرس زیر قرار دارد نیز برای Start و Stop کردن آن استفاده نمائید :
 
C:\Apache24\bin\ApacheMonitor.exe
 
برای بررسی نهایی آدرس http://localhost را در مرور گر خود باز کنید. چنانچه صفحه ای مانند تصویر زیر مشاهده نمودید نصب Apache به درستی انجام شده.