چگونه می توان از سایت Intodns برای بررسی DNS استفاده نمود؟

راهنمای کار با وب سایت Intodns

 
برای بررسی تنظیمات DNS دامنه خود می توانید از سایت intodns.com استفاده کنید. در این سایت  این امکان وجود دارد که از صحت تنظیمات DNS و رکورد های میل دامنه اطمینان حاصل کنید. جهت ورود به سایت مذکور بر روی این لینک کلیک کنید.
 به طور کلی ارتباط بین دامین و هاست توسطDNS Server  ها صورت می پذیرد. از آنجایی که پس از تغییر آدرس DNS دامنه ،برای اینکه بتوانید به سایت خود دسترسی داشته باشید چند ساعت زمان می برد تا آدرس جدید شما مجددا در اینترنت توزیع شود (حداکثر تا 24 ساعت)، اطلاعاتی که در این سایت مشاهده می کنید،دقایقی پس از تغییرات DNS است.  
 
  
وارد سایتintodns.com شده و در صفحه اول سایت نام دامه خود را بدون www وارد کرده و سپس بر روی دکمه Report کلیک کنید  :
 
    
 
 
 
 
در صفحه ای که باز می شود جدولی از تنظیمات DNS مربوط به دامنه شما نمایش داده می شود. در اولین سطر این جدول  مشخص می شود  که DNS  سرور تنظیم شده آیا معتبر است یا خیر. در این سطر می توانید آدرس IP سرور مذکور را نیز  مشاهده کنید.  در صورتی که DNS اختصاصی دارید،جهت بررسی ثبت بودن DNS  سرور  خود می توانید از این راهنما نیز استفاده کنید.
 
  
 
 
 
 
 در صورتی که این تنظیمات به درستی انجام نشده باشند در این سطر آدرس آی پی سرور DNS را نخواهید دید و پیغام خطایی شبیه به پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد :
 
 
 
 
 
همانطور که می بینید ، سرورهای مذکور بدلیل اینکه در تنظیماتشان رکورد های DNS به درستی ست نشده اند  قابل دسترسی نخواهند بود.
 
جهت تنظیم آدرس DNS سرور بر روی دامنه خود از طریق پرتال کاربران ایران هاست می توانید از این راهنما استفاده کنید.
 
 سطرهای انتهایی نیز  بخش های مهم  این جدول هستند که در ذیل به آنها اشاره شده است:
 
بخش MX Records  
در این بخش اطلاعات مربوط به رکوردهای MX را می توانید مشاهده کنید. رکوردmx  برای مسيردهی ایميل های مربوط به دامين شما به سمت سرور یا سرورهای ایميل شما هستند و مشخص کننده ميل سرور مربوط به  دامين شما می باشند. در نظر داشته باشید که در تنظیمات DNS دامنه شما حداقل یک رکورد MX باید تعریف شده باشد.
در این جدول  می توانید اطلاعات مربوط به رکورد  MXتنظیم شده و آی پی میل سرور را مشاهده کنید:
 
 
 
 
 
WWW Records  : 
 
آخرین  سطر جدول اطلاعات رکوردهای www را نشان می دهد. این رکورد آی پی وب سرور سایت شما را مشخص می کند. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، DNS سرور آدرس آی پی تعیین شده برای  رکورد www را بازمی گرداند.
 
   
 
 
 
عیب یابی
زمانی که با بررسی دامنه خود با Intodns پیغامهای خطایی را مشاهده می کنید، با توجه به سطر مربوطه و اطلاعات داده شده باید رکورد مربوطه را اصلاح نمایید.
راهنمای مشاهده و تغییر رکوردهای DNS از طریق کنترل پنل را می توانید در لینک های زیر مشاهده کنید :
 
 
 
در زیر می توانید بخشی از سطرهای مهم این جدول را به همراه توضیحات آن مشاهده کنید.
 
Category
Status
Test name
 
Parent
 
Domain NS records
نام سرورهای DNS   ست شده بر روی دامنه شما را نشان میدهد. در این قسمت می توانید آی پی سرورهای DNS  ست شده بر روی دامنه را مشاهده کنید
ns81.iranhost.com.   ['67.205.77.65']   [TTL=172800] 
ns82.iranhost.com.   ['72.55.175.73']   [TTL=172800] 


 
 
Nameservers A records
در این قسمت مشخص می شود که برای  DNS سرورها رکورد A  تعریف شده است یا خیر. این رکورد (NS) محتوی آی پی DNS سرورها می باشد.
 
Mismatched NS records
بدین معنی است که DNS سرورها به درستی رکوردهای NS را ارسال می کنند.
 
DNS servers responded
DNS سرورها فعال بوده و به درخواست ها پاسخ می دهند.
 
Multiple Nameservers
شما باید حداقل دو سرور DNS  برای دامنه خود تعریف کرده باشید.
 
IPs of nameservers are public
بدین معنی است که آی پی DNS سرورها ، public بوده و در اینترنت قابل دسترسی هستند.
MX
 
MX Records
رکوردهای MX  :
 رکورد mx  برای مسيردهی ایميل های مربوط به دامين شما به سمت سرور/سرورهای ایميل شما هستند و مشخص کننده ميل سرور مربوطه برای دامين شما می باشند،وجود  حداقل یک رکورد MX  ضروری است.
 
MX IPs are public
بدین معنی است که آی پی استفاده شده برای رکورد MX دارای آی پی public است.
 
Reverse MX A records (PTR)
نشان دهنده اینست که رکورد PTR به درستی تعریف شده است. این رکورد آدرس آی پی میزبان ایمیل را به نام سرویس میزبانی میل باز می گرداند.  در این قسمت می توانید نام سرور میل را مشاهده کنید.
WWW
 
WWW A Record
در این قسمت می توانید آدرس آی پی که برای رکورد www تعریف شده است را مشاهده کنید. این آی پی، نشان دهنده آدرس آی پی وب سرور مربوط به سایت شما می باشد.
 
IPs are public
نشان می دهد که آی پی تنظیم شده برای رکورد www یک آدرس public بوده و در اینترنت قابل دسترس است.
 
WWW CNAME
این بخش نشان می دهد که برای رکورد www یک رکوردA یا آی پی تعریف کرده اید.
در صورتی که برای رکورد www ، به جای تعریف رکورد A از رکورد نوع CNAME استفاده کرده باشید، در این قسمت اطلاعات آن را مشاهده خواهید کرد.