چگونه می توان MediaWiki را در کنترل پنل WSP نصب نمود؟

 

مدیا ویکی بهترین نرم افزار در زمینه ساختن صفحات ویکی می باشد ، در لینک زیر می توانید توضیحات کاملی درمورد این CMS دریافت کنید :
 
از طریق آدرس )  cp.yourdomain  به جای yourdomain نام دامین خود را وارد نمایید ( وارد کنترل پنل هاست خود شوید .
 
در ابتدا برای نصب این CMS  نیاز به دیتابیس از نوع Mysql  داریدم به همین خاطر سعی کنید از پلن های P3  به بالا را برای نصب این نوع CMS ها خریداری نمائید .
ابتدا اقدام به ساختن یک دیتابیس می نمائیم .
میتوانید از طریق منوی دیتابیس و مشخصا منوی دیتابیس My SQL اقدام به ساختن یک دیتابیس نمائیم.
 
 
 
 
این دیتابیس میتواند نام دلخواه داشته باشد، که در این مقاله نام "Wiki_new" را انتخاب کرده ایم.
 
 
بعد از ایجاد دتابیس با نام دلخواه، بایستی یک کاربر با نام کاربری و رمزعبور برای ورود به این دیتابیس ایجاد نمائیم . در اینجا نام کاربری برای اتصال به دیتابیس "wiki_user" در نظر گرفته شد، دقت داشته باشید با در نظر گرفتن رمز عبور مناسب برای این کاربر میتوانیم  از دسترسی احتمالی به علت رمز عبورهای ساده در امان باشیم .
 
 
 
 
 
بعد از ساختن دیتابیس و همچنین نام کاربری اتصال به آن میتوانیم مراحل نصب Media Wiki را آغاز کنیم . برای این منظور ابتدا اقدام به دانلود اسکریپت Media wiki  از لینک زیر کنید :
 
بعد از دانلود از آنجا که فایل دانلودی با پسوند .tar.gz می باشد، به ناچار مجبور به Unzip آن در کامپیوتر شخصی و ایجاد یک فایل با پسووند zip  از محتویات آن هستیم تا بتوانیم آن را در درون فضای هاست خود آپلود و البته Extract  نمائیم .
در ادامه با وارد کردن Url  صفحه ای که محتویات ویکی را در آن extract نموده ایم. میتواند http://yourdomain.com/wiki و یا http://wiki.yourdomian.com باشد) میتوانیم به صفحه نصب آن وارد شویم :
 
 
 
 
بعد از ورود به صفحه مورد نظر برای نصب میتوانیم زبان مورد نظر خود را که شامل زبان نصب و زبان اصلی اسکریپت ویکی می باشد را انتخاب نمائیم ( دایره لغات بالای Media Wiki یکی از نقاط قوت این اسکریپت می باشد)
 
 
 
در ادامه و بعد از انتخاب زبان فارسی ( یا هر زبانی که نیاز به نصب دارید) میتوانیم روی دکمه continue کلیک کنید تا به مرحله بعد برای نصب انتقال پیدا کنید :
 
 
 
 
در این صفحه یکسری از توافقنامه های و شرایط و ضوابط نصب Media Wiki از شما پرسیده می شود که با زدن بر روی دکمه "ادامه" میتوانیم مراحل کار را ادامه دهیم.
در ادامه بایستی ارتباط اسکریپت را با پایگاه داده خود برقرار نمائیم که در مرحله بعدی این مورد را انجام خواهیم داد .
 
 
 
 
همانطور که مشاهده می نمائید بعد از انتخاب زبان فارسی برای نصب تمام صفحات راست چین شده و مطابق با زبان فارسی می باشد، در این قسمت بایسی اطلاعات دیتابیس که در مراحل قبل ساختیم را در این مرحله وارد نمائیم ، توجه داشته باشید که نوع پایگاه داده حتما روی MySQL باشد :
 
 
 
 
 
 
 
 
در این قسمت بعد از وارد کردن اطلاعات دیتابیس میتوانیم به مرحله بعد بروید.
 
 
 
 
در این مرحله چند مورد وجود دارند که باید در انتخاب آن دقت خاصی نمائید ، حتما توجه داشته که تیک "use the same account as for installation" را زده باشید و همچنین قسمت "Storage engine " را بنا به تشخیص خود و البته نوع جستجو و اطلاعات خود تعیین نمائید . پیشنهاد به استفاده از “InnoDB” می باشد( اما نوعی که در این اینجا استفاده می کنید 100% به شما و نوع فعالیت شما در ویکی ربط دارد)
 
با توجه به اینکه می خواهید در ویکی خود از لغات فارسی استفاده کنید حتما در قسمت “database character set” نوع UTF-8 را انتخاب نمائید که در کدینگ دچار اشتباه نشوید.
 
بعد از انتخاب این موارد میتوانید مراحل نصب ر ادامه دهید.
در ادامه باید اطلاعات اولیه ویکی خود را وارد نمائید تا بتوانید با این عنوان و آدرس ها از ویکی خود استفاده کنید :
 
 
 
 
 
 
در این قسمت میتوانید نام ویکی ، نوع آدرس دهی به صفحات ویکی ، نام کاربری و رمز عبور به مدیریت ویکی و همچنین یک ایمیل را برای دسترسی در مواقع خاص وارد نمائید.
 
 
 
 
در ادامه برای اتمام مراحل اولیه میتوانید گزینه “I’m bored already , just install the wiki”  را انتخاب نمائید و مرحل نصب را پایان دهید.
 
 
 
 
 
تمام مراحل پپیش نصب طی شده است و اکنون میتوانیم اجازه دهیم که سیستم نصب را آغاز نماید .
 
 
 
 
با کلیک روی ادامه می توانیم نصب توسط سیستم را آغاز نمائیم .
 
 
 
سیستم بعد از انجام مراحل به شما فایلی با نام “localsetting.php” برای دانلود می دهد که بایستی این فایل را دانلود و در پوشه ای که ویکی را از آنجا ( در هاست خود) نصب نمودید آپلود نمائید .
 
 
 
 
در اینجا مراحل نصب تمام شده است و می توانید به راحتی وارد ویکی نصب شده شوید  و مراحل کار خود را آغاز نمائید.