چگونه خطای HTTP Error 403.14 - Forbidden را می توان بررسی نمود؟

HTTP Error 403.14 - Forbidden

به طور کلی خطای 403  معطوف به مواقعی است که سرویس گیرنده درخواست منبعی را از سرور دارد حال آنکه دسترسی به آن برای همه سرویس گیرندگان محدود شده است.
 
403.14 - Directory listing denied. یکی از متداول ترین حالات کد 403 است و زمانی بروز می کند که فایل صحیح پیش فرض برای وب سایت پیکر بندی نشده و همچنین قابلیت Directory Browsing  (دسترسی مستقیم به پوشه ها و مرور فایل ها به صورت لیست ( فعال نشده است . معمولا مدیران سایت ها قابلیت Directory Browsing  را غیر فعال می کنند، در نتیجه وقتی کاربر آدرس یک پوشه را از آن سرور درخواست می کند ، با خطای 403 مواجه خواهد شد.
 
جهت رفع این مشکل ابتدا از طریق آدرس cp.yourdomain (به جایyourdomain   نام دامنه خود را وارد نمایید) یا آدرس cp.iranhost.com  و با استفاده از نام کاربری و کلمه عبور مربوطه وارد کنترل پنل هاست خود شوید.در صفحه ی اصلی   گزینه ی domain را انتخاب نمایید.سپس در صفحه ی باز شده بر روی نام وب سایت خود کلیک کنید. با کلیک بر روی گزینه ی Web Site Settings و در صفحه ی موجود می توانید با مراجعه به کادر Default Docs از انتخاب درست فایلی که به عنوان پیش فرض برای صفحه ی مورد نظر خود در نظر گرفته اید اطمینان حاصل کنید.
 
بعد از انجام فرآیند فوق گزینه ی save  را انتخاب نمایید ، تا تغییرات صورت گرفته سمت سرور اعمال شوند .
 
 
 
 
در نظر داشته باشید که در کادر فوق امکان وارد کردن نام چندین فایل وجود دارد و ترتیب وارد کردن نام فایل ها اولویت فایل مذکور را مشخص می نماید.
 
روش دوم حل این مشکل این است که با انتخاب گزینه ی Directory Browsing امکان دسترسی مستقیم به پوشه ها و مرور فایل ها به صورت لیست را فعال نمایید.
 
در این روش هم همانند روش قبل بعد از انجام فرآیند فوق گزینه ی save  را انتخاب نمایید ، تا تغییرات صورت گرفته سمت سرور اعمال شوند :
 
 
 
 
نکته : انجام هر دو روش فوق از طریق اعمال تغییرات در فایل  web.config  هم ممکن می باشد که بدین منظور بعد از ورود به کنترل پنل گزینه ی File Manager را انتخاب نمایید ، سپس وارد فلدر wwwroot  شوید.فایل web.config که قصد اعمال تغییرات در آن را دارید در این قسمت قرار می گیرد.با انتخاب این فایل محتویات آن به نمایش در خواهند آمد.
 
 
 
 
جهت تغییر فایل default کافیست در تگ default document نام فایل های مدنظر خود را همانند شکل زیر وارد نمایید و در نهایت با انتخاب گزبنه ی save این تغییرات را اعمال نمایید.
 
 
 
در نظر داشته باشید که در کادر فوق امکان وارد کردن نام چندین فایل وجود دارد و ترتیب وارد کردن نام فایل ها اولویت فایل مذکور را مشخص می نماید.
 
جهت فعال کردن امکان Directory Browsing نیز کافیست مقدار <directoryBrowse enabled> از false به true تغییر دارده و با انتخاب گزبنه ی save این تغییرات را اعمال نمایید.
 
 
 
 در صورت عدم وجود تگ های <defaultDocument> و <<directoryBrowse enabled می توانید مطابق فرمت زیر اقدام به اضافه کردن این تگ ها  بین دو تگ"<system.webServer >و "</system.webServer >" نمایید:
 
     
<system.webServer>
        <directoryBrowse enabled="false" />
        <defaultDocument>
            <files>
                <clear />
                <add value="Default.htm" />
                <add value="Default.html" />
                <add value="Default.asp" />
                <add value="Default.aspx" />
                <add value="Default.php" />
                <add value="Default.pl" />
                <add value="Default.cgi" />
                <add value="index.htm" />
                <add value="index.html" />
                <add value="index.asp" />
                <add value="index.aspx" />
                <add value="index.php" />
                <add value="index.pl" />
                <add value="index.cgi" />
                <add value="_holding.html" />
            </files>
        </defaultDocument>
    </system.webServer>