چگونه قطعی سرویس ایمیل را می توان پیگیری نمود؟

 
نحوه دسترسی به میل سرور و ارسال و دریافت ایمیل از دو طریق استفاده از نرم افزارهای میل کلاینتی نظیر Microsoft Outlook  و همچنین اتصال به وب میل امکان پذیر خواهد بود که به بررسی جزئیات آنها می پردازیم :
 
دسترسی از طریق وب میل
 
در این نحوه دسترسی در تمامی سرویس های اشتراکی ایران هاست از طریق آدرس اینترنتی   Mail.yourdomain  ( به جای yourdomain  می بایست از نام دامنه خود استفاده بفرمائید مانند mail.iranhost.com ) امکان پذیر می باشد .
 شایان ذکر است برای ورود به سرویس وب میل خود می توانید از راهنمای زیر استفاده کنید :
 
 
در مواردی که  دسترسی به وب میل امکان پذیر نیست ، بررسی موارد ذیل می تواند راهگشا باشد:
 
از طریق وب سایت های مرجع مانند tools.pingdom.com و webpagetest.org  که لود و یا عدم لود شدن وب سایت ها را بررسی می نمایند آدرس وب میل خود را تست بفرمائید.
 
 1. در صورتی که صفحه وب میل از طریق تست وب سایت های مذکور لود خواهد شد، اقدامات زیر را انجام دهید:
 
 • دستور زیر را در command prompt  ویندوز اجرا بفرمائید :
Ping mail.yourdomain
( به جای yourdomain  می بایست از نام دامنه خود استفاده بفرمائید مانند mail.iranhost.com )
 
 
در صورتی که نتیجه حاصله مانند تصویر فوق است عدم امکان مشاهده سایت از طرف شما به دلیل cache موجود در در مرورگر اینترنتی می باشد.  در صورتیکه مشکل از cache  مرورگر شما باشد می توانید صفحه مورد نظر را با فشردن CTRL+F5 در مرورگر خود مجددا لود نموده تا این بار صفحه بروز شده ی مربوطه بدون در نظر گرفتن فایل های cache شده توسط مرورگر لود  گردد. و یا اقدام به پاک نمودن cache  مرورگر و یا تعویض مرورگر نمائید.
 
 
 
 
در صورتی که نتیجه فوق حاصل شده است شما می توانید دستور tracert mail.yourdomain( به جای yourdomain  می بایست از نام دامنه خود استفاده بفرمائید مانند mail.iranhost.com ) را در command prompt  ویندوز اجرا کنید.
 
با استفاده از این دستور شما قادر خواهید بود تا تمامی مسیر های دسترسی به میل سرور خود را بررسی نمائید. چنانچه در نتیجه حاصله ار این دستور در بعضی از hop  ها Request time out  را ملاحضه می فرمائید مشکل مربوط به اختلالات اینترنتی موجود در روتینگ، در شبکه سرویس دهنده اینترنتی شما می باشد که در این حالت می توانید با در دست داشتن گزارشات دستور tracert  و همچنین صحت لود شدن وب میل در tools.pingdom.com و webpagetest.org ، با سرویس دهنده اینرنتی خود ارتباط برقرار بفرمائید.
 
 1. در صورتی که صفحه وب میل از طریق تست وب سایت های فوق الذکر نیز لود نخواهد شد، مشکل مربوط به اختلالی در میل سرور می باشد که شما می توانید با مراجعه به لینک زیرین در جریان اخبار و جزئیات مربوط به وضعیت سرورها قرار گیرید :
 
علاوه بر این می توانید با تماس با شماره 02183305 داخلی 3 )بخش پشتیبانی( در جریان اختلال موجود در میل سرور قرار گیرید.
 
دسترسی از طریق نرم افزار Microsoft Outlook
 
در این نحوه دسترسی شما از طریق این نرم افزار قادر خواهید بود ارسال و دریافت ایمیل را در سیستم لوکال خود داشته باشید که برای اطلاع از چگونگی اتصال این نرم افزار مطالعه لینک زیرین می تواند مفید واقع گردد :
 
 
در صورتی که دسترسی و ارتباط شما با نرم افزار Microsoft Outlook  برقرار نمی باشد می توانید عوامل زیر را بررسی کنید :
 1. ابتدا از طریق وب سایت های مرجع مانند tools.pingdom.com و webpagetest.org  صحت لود وب میل را بررسی کنید،  و در صورتی که وب میل لود می شود :
 
 • دستور های زیرین را در command prompt  ویندوز اجرا کنید :        
 • در صورتی که در دریافت از طریق POP3 مشکلی دارید :
telnet mail.yourdomain 110
 • در صورتی که در دریافت از طریق IMAP مشکلی دارید :
telnet mail.yourdomain 143
 • در صورتی که در ارسال از طریق SMTP  با پورت 25 مشکلی دارید :
telnet mail.yourdomain 25
 • در صورتی که در ارسال از طریق SMTP  با پورت 2525 مشکلی دارید :
telnet mail.yourdomain 2525
 
( به جای yourdomain  می بایست از نام دامنه خود استفاده بفرمائید مانند mail.iranhost.com )
 
چنانچه در نتیجه حاصل  شده از هر یک از دستورهای فوق پیغام Server is busy را دریافت کرده اید نشان دهنده نقض یکی از محدودیت های اعمال شده در سرویس اشتراکی می باشد که این محدودیت به صورت زیر تشریح می گردد:
 
در سرویس های اشتراکی برقراری تنها تعداد 50 کانکشن (IMAP , pop3 , SMTP ) در هر 10 دقیقه مجاز می باشد. در صورت تجاوز از حد مجاز پورت مربوطه بر روی آی پی اینترنتی شما به مدت 2 ساعت بلاک خواهد شد.
 
 • دستور زیرین را در command prompt  ویندوز اجرا بفرمائید :
Ping mail.yourdomain
 
( به جای yourdomain  می بایست از نام دامنه خود استفاده بفرمائید مانند mail.iranhost.com )
 
در صورتی که پیغام Request time out را دریافت می کنید دستور tracert mail.yourdomain( به جای yourdomain  می بایست از نام دامنه خود استفاده بفرمائید مانند mail.iranhost.com ) را در command prompt  ویندوز اجرا کنید.
 
چنانچه در نتیجه حاصله ار این دستور نیز در بعضی از hop  ها پیغام Request time out  را ملاحضه می فرمائید، همانند موارد اعلام شده در دسترسی وب میلی، مشکل مربوط به اختلالات اینترنتی موجود در روتینگ، در شبکه سرویس دهنده اینترنتی شما می باشد که در این حالت می توانید با در دست داشتن گزارشات دستور tracert  و همچنین صحت لود شدن وب میل در tools.pingdom.com و webpagetest.org ، با سرویس دهنده اینرنتی خود ارتباط برقرار بفرمائید.
 
 1. در صورتی که صفحه وب میل از طریق تست وب سایت های فوق الذکر نیز لود نخواهد شد، همانند موارد اعلام شده در دسترسی وب میلی می توانید به بخش اخبار ایران هاست جهت پیگیری وضعیت میل سرور مراجعه بفرمائید و یا با تماس با بخش پشتیبانی در جریان وضعیت کامل میل سرور قرار گیرید.