چگونه می توان نظیمات لایه FTP در جوملا 2.5 را انجام داد؟

یکی از شایع ترین مشکلات در بین کاربران جوملا، نداشتن پرمشین کافی و یا تنظیم نبودن پرمیشن صحیح بر روی فایل ها و پوشه های کاربر جهت انتقال فایل، نصب و حذف افزونه ها و یا بروزرسانی این سیستم مدیریت محتوا می باشد.

همچنین به دلیل عدم آگاهی کافی برخی کاربران ، داشتن دسترسی غیر ضروری بروی برخی پوشه ها کاربر را دچار مخاطرات امنیتی زیادی می کند .
 لایه FTP در جوملا برای حل این مشکلات طراحی شده است و با انجام تنظیمات صحیح این لایه ، مشکل کاربران جوملا در رابطه با عدم تنظیم صحیح سطح دسترسی پوشه ها رفع خواهد شد .
برای این منظور در دو قسمت ازجوملا می توان این لایه را تنظیم کرد:
  1. در هنگام نصب جوملا و در تنظیمات قبل از نصب
  2. بعد از نصب جوملا و در تنظیمات کلی سایت و یا تغییر در فایل  configuration.php
به دلیل ساده ماندن روند نصب جوملا برای کاربران ایران هاست، فعال سازی این لایه در مرحله پس از نصب توصیه می شود .
بعد از ورود به بخش مدیریت در جوملا از منوی سایت گزینه تنظیمات کلی را کلیک کنید .
 
 
 
نکته : برای اینکه بتوانیم تغییراتی که خواهیم داد ، ذخیره کنیم می بایست فایل configuration.php در ریشه جوملا را قابل ویرایش کنیم . برای این امر در صورت عدم قابل ویرایش بودن این فایل باید به فایل فوق دسترسی Write از طریق کنترل پنل اعطا کنیم .
 
برای چگونگی اعطای این دسترسی راهنمای زیر را مطالعه فرمایید :
 
 
 
 
بعد از باز شدن صفحه تنظیمات کلی در بین تب های موجود سرور را انتخاب کنید هم اکنون شما تنظیمات مرتبط با لایه FTP    را مشاهده خواهید کرد . 
 
 
 
همانطور که در تصویر بالا مشاهده کردید تنظیمات مرتبط با لایه FTP شامل 6  قسمت می باشد که با شرح کامل در زیر به آنها خواهیم پرداخت . 

1-    فعال بودن FTP  : در صورتی که بخواهید لایه FTP  را فعال کنید می بایست این گزینه را بر روی بله قرار دهید . در صورتی که روی خیر باشد این لایه غیر فعال باقی خواهد ماند .

2-    هاست FTP : شاید یکی از مشکلات کاربران در تنظیم کردن این گزینه قرار دادن اطلاعات مرتبط با هاست FTP می باشد . عموما بر روی سرور های ایران هاست این گزینه را به صورت ftp.yourdomain  تنظیم می گردد .(در این بخش منظور از Yourdomain نام دامنه شما است .)

3-    پورت FTP : عموما پورت FTP بر روی پورت 21 تنظیم می گردد . 

4-    نام کاربری: FTP شاید یکی از مهترین بخش های تنظیمات FTP این گزینه می باشد .جهت قرار دادن اطلاعات صحیح این گزینه ابتدا از طریق کنترل پنل سایت خود یک اکانت FTP  بسازید .

برای چگونگی ایجاد اکانت FTP لطفا لینک های زیر را مطالعه فرمایید :

نحوه ساختن حساب کاربری FTP در سرویس های 2003 :
 
 
نحوه ساخت حساب کاربری FTP در سرویس های 2008 و 2012 :
 
 
5-    رمز عبور: FTP این رمز را هنگام ساخت اکانت FTP از طریق کنترل پنل هاست وارد کرده اید .

6-    ریشه FTP :  قرار دادن اطلاعات صحیح در این باکس به ساخت اکانت FTP بر خواهد گشت .

هنگام ساخت اکانت FTP در کنترل پنل ( به آموزش ساخت FTP در بخش قبلی همین مقاله مراجعه کنید ) گزینه ای موجود است به اسم Directory که مسیر جاری اکانت ساخته شده را مشخص میکند. 

به صورت پیشفرض این آدرس به شکل زیر می باشد :
 
Yourdomain/wwwroot
 
لازم به ذکر است که در لینک فوق باید نام دامنه خود را با yourdomain جایگزین نمایید .

در انتها بر روی دکمه Save را کلیک می کنیم.
 
 
 
توجه : بعد از ذخیره اطلاعات لایه FTP باید پرمشین فایل configuration.php را که به Write تغییر داده بودید ، به حال اولیه خود یعنی Read باز گردانید. شما از این به بعد با همین پرمشین نیز می توانید تغییرات لازم را در تنظیمات کلی اعمال کرده و ذخیره کنید.

توجه : برای بررسی صحت تنظیمات FTP Layer بر روی CMS جوملا می بایست به مسیر فایل Configuration.php رفته و آن را با Notepad باز کنید .
اطلاعات باید مانند تصویر زیر در این قسمت قرار گرفته باشند.