چگونه می توان تنظیمات ارسال ایمیل (SMTP) را در Wordpress با افزونه ی wp-mail-smtp انجام داد؟

جهت فعالسازی ارسال ایمیل از طریق وردپرس می بایست پروتکل ارسال ایمیل در وردپرس به SMTP تغییر پیدا کند. افزونه های متعددی در این زمینه وجود دارند که این امکان را فراهم میکنند. یکی از افزونه هایی که در این زمینه به کار میرود افزونه wp-mail-smtp میباشد و با کمی تنظیم این افزونه به صورت خودکار از طرف سیستم وردپرس امکان ارسال ایمیل فراهم میگردد.

آموزش نحوه نصب و تنظیم این افزونه به شرح زیر است:
1.ابتدا افزونه wp-mail-smtp  را دانلود کنید. سپس افزونه دریافتی را مطابق راهنمای نصب افزونه در وردپرس نصب کنید.
2.پس از نصب افزونه با کلیک روی عبارت “فعال کردن”، افزونه را فعال کنید. پس از فعال کردن افزونه، گزینه ای بنام email  در بخش “تنظیمات سایت” وردپرس شما اضافه می شود.
3. بر روی گزینه email کلیک کنید تا وارد محیط تنظیمات افزونه wp-mail-smtp شوید.
 
 
 
4. در قسمت advanced email options تنظیمات زیر را انجام دهید:
در کادر From Email آدرس ایمیل خود را که توسط کنترل پنل ایجاد کرده اید را وارد کنید. بطور مثال admin@yourdomain.com
در کادر From Name مشخص کنید که ایمیل ها با چه عنوانی ارسال شوند. اگر این کادر را خالی بگذارید ایمیل ها با عنوان وردپرس ارسال می شود.
در بخش Mailer گزینه Send all WordPress emails via SMTP را انتخاب کنید.
در بخش SMTP Options دو کادر وجود دارد. در کادر مقابل SMTP Host، عبارت MAIL.YOURDOMAIN.COM را وارد نمایید و در کادر مقابل SMTP Port، پورت 25 و یا 2525 را وارد نمایید.
در بخش Encryption گزینه No encryption را انتخاب نمایید.
در بخش Authentication گزینه Yes: Use SMTP authentication را انتخاب نمایید.
در بخش Username، ایمیل ساخته شده توسط کنترل پنل را قراردهید. بطور مثال ADMIN@YOURDOMAIN.COM
در بخش Password، رمز عبور خود را که از طریق کنترل پنل برای ایمیل خود ساخته‌اید قرار دهید.
پس از انجام تنظیمات فوق بر روی دکمه “ذخیره ی تغییرات” کلیک کنید.
در بخش Send a Test Email در صورتی که مایل هستید از تنظیمات ایمیل خود مطمئن شوید و یک ایمیل آزمایشی ارسال کنید یک آدرس ایمیل دلخواه در این کادر وارد نمایید و بر روی دکمه send test کلیک نمایید.
 
 در صورتی که ارسال ایمیل تست با خطا مواجه شد، موارد زیر را بررسی نمایید.
 
1- SMTP Host : دقت نمایید که در این قسمت آدرس mail.yourdomain.com که در آن yourdomain.com نام دامنه شماست بدون غلط املایی وارد شده باشد. همچنین دقت نمایید که این آدرس را بدون http:// وارد کنید. در نظر داشته باشید که به جای این آدرس از آی پی میل سرور نیز می توانید استفاده نمایید. (با استفاده از دستور ping mail.yourdomain.com در صفحه Command Prompt ویندوز خود می توانید این آی پی را بدست آورید.)
 
2- Username یا Password: دقت نمایی که در صورت وارد شدن نام کاربری و یا پسورد غلط در این قسمت ارسال ایمیل با خطا مواجه می شود، جهت بررسی نام کاربری و پسورد خود می توانید از طریق سرویس وبمیل اقدام به ورود به اکانت خود نمایید.
 
3- در نظر داشته باشید در سرویس های لینوکس ایران هاست امکان استفاده از پورت 25 برای ارسال ایمیل با کدنویسی وجود نداشته و می بایست الزاما از پورت 587 در حالت No Encryption و یا پورت های 465 و 587 تحت SSL یا TLS استفاده نمایید.
 
4- در صورت استفاده از Encryption می بایست به صورت پیش فرض از گواهی SSL معتبر (Valid) استفاده نمایید تا امکان برقراری ارتباط با میل سرور داشته باشید. به صورت پیش فرض در سرورهای ایران هاست از گواهی SSL از نوع Self-Signed که Invalid می باشد استفاده می گردد.
در صورتیکه تمایل به استفاده از گواهی SSL که Invalid است را دارید، می بایست در کدنویسی تابع ارسال ایمیل خود حالت Peer_Verification را غیر فعال نمایید تا Validity یا اعتبار گواهی بررسی نگردد.