چگونه می توان آنتی ویروس ClamWin را نصب نمود؟

نکته:  نرم افزار رایگانی که در ادامه معرفی می شود، صرفا جهت استفاده روی سرویس های اختصاصی و اختصاصی مجازی هستند که از منابع سخت افزاری متوسط و پایین بهره می برند. استفاده از این نرم افزار ها به هیچ عنوان برای تجارت های کلان و سرور های بزرگ و پیشرفته توصیه نمی شود.ترجیحا برای چنین سرور هایی از نرم افزارهای امنیتی معتبر و لایسنس دار استفاده فرمایید.

 
چرا ClamWin ؟
 
آنتی ویروس clamwin نسخه تحت ویندوز آنتی ویروس معتبر و متن باز ClamAV است  که اولین نسخه آن در سال 2004  ارائه شده است. این آنتی ویروس در مقایسه با آنتی ویروس های رایگان و متن باز مانند Avira Free و ... از محبوبیت کمتری برخوردار است. اما آنتی ویروس های رایگان عموما امکان نصب بر روی سیستم عامل های سرور را ندارند و به همین علت، محبوبیت این آنتی ویروس در بین مدیران سروری که به دنبال راه حلی مطمئن و رایگان برای سرور های متوسط خود هستند، نسبت به باقی آنتی ویروس ها بیشتر است. از نقاط قوت این آنتی ویروس می توان به قابلیت sync شدن با میل سرورSmartermail ، به روز رسانی خودکار و زمانبندی شده، اسکن کردن فایل های موجود در RAM به صورت خودکار،  اسکن زمانبدنی شده فایل ها، منابع مصرفی بسیار ناچیز در مقابل آنتی ویروس های مشابه و همچنین اطلاع رسانی از طریق popup  و ارسال ایمیل اشاره کرد. در ادامه به آموزش نصب این آنتی ویروس بر روی ویندوز سرور می پردازیم. (مراحل نصب این آنتی ویروس بر روی Windows Server 2008 وWindows Server 2012 یکسان است.)
موارد مورد نیاز پیش از نصب:
قبل از شروع نصب این آنتی ویروس از نصب نبودن هر گونه آنتی ویروس دیگر روی سرور اطمینان حاصل کنید. نصب بودن دو آنتی ویروس به صورت موازی در بهترین شرایط باعث crash کردن نرم افزار ها می شود و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
پس از اتصال به سرور خود از طریق  remote Desktopآخرین ورژن این نرم افزار را از طریق لینک زیر دانلود کنید:
پس از اتمام دانلود، فایل نصبی دانلود شده را اجرا کنید. در صفحه معرفی نرم افزار روی next کلیک کنید.
 
 
 
مراحل نصب را با استفاده از تنظیمات پیش فرض ادامه دهید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
پس از اتمام نصب، آنتی ویروس به صورت خودکار اقدام به دانلود آخرین آپدیت Definition می کند.
 
 
 
 
پس از اتمام دانلود و نصب آخرین definition با کلیک بر روی Finish به فرآیند نصب پایان دهید.
 
 
 
 
حال برای انجام تنظیمات آنتی ویروس روی آیکون نرم افزار در System tray کلیک راست کنید و گزینه Configure ClamWin را انتخاب کنید.
 
 
 
پنجره باز شده، تنظیمات ابتدایی و پیشرفته این آنتی ویروس را در بر دارد که در ادامه به شرح تنظیمات حیاتی آن می پردازیم.
در سربرگ General در قسمت Infected Files می توانید اقدامی که آنتی ویروس در قبال یافتن فایل های آلوده انجام می دهد را انتخاب کنید.
  1. Report Only: در هنگام یافتن فایل آلوده اقدام به اطلاع رسانی از طریق لاگ آنتی ویروس، پاپ آپ و ایمیل (در صورت انجام تنظیمات مربوطه) می نماید.
  2. Remove: در هنگام یافتن فایل های آلوده اقدام به حذف آن می نماید. همانگونه که در قسمت توضیحات این گزینه عبارت Use Carefully درج شده است، می بایست در انتخاب این گزینه دقت کنید. در صورتی که فایل های موجود روی سرور برای شما حیاتی هستند، ترجیحا از انتخاب این گزینه خودداری کنید.
  3. Move To Quarantine Folder: هنگام یافتن فایل های آلوده، این فایل ها یه فولدر تعریف شده انتقال می یابند و رتباط آن ها با سایر محتواها در سرور قطع می گردد.
با فعال کردن گزینه unload infected programs from computer memory آنتی ویروس پس از اسکن کردن فایل های موجود در RAM در صورت شناسایی فایل آلوده آن را از RAM خارج می کند.
در صورتی که ایمیل های خود را در لحظه بررسی می کنید، پیشنهاد می شود از گزینه اول و در صورتی که این کار را انجام نمی دهید، در گزینه سوم استفاده فرمایید. همچنین ترجیحا Unload … را هم فعال کنید.
 
 
در سربرگ scheduled scan می توانید یک اسکن زمانبدنی شده تعریف کنید. پس از کلیک بر روی add موارد درخواست شده را با درنظر گرفتن توضیحات زیر، وارد کنید.
Scanning Frequency: در این قسمت می توانید بازه زمانی اسکن (ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهانه) را مشخص کنید. در نظر داشته باشید که هنگام اسکن، مقدار مصرف منابع نرم افزار مقداری افزایش می بابد. زمان انجام اسکن را بر اساس پیکربندی سرور خود و در بازه هایی که سرور از لحاظ بار ترافیکی و مصرف منابع خلوت است تعیین کنید.
Time: ساعت انجام اسکن را مشخص کنید.
Day Of The Week: روز انجام اسکن را مشخص کنید (در صورت انتخاب weekly این گزینه فعال می شود)
Active This Schedule: در صورتی که می خواهید این زمانبندی فعال باشد، این گزینه را تیک بزنید.
Scan Programs Loaded In computer Memory: با انتخاب این گزینه، برنامه ها و فایل های موجود در RAM هم اسکن می شوند.
Scan Folder: در این قسمت می توانید فولدر و یا درایو مورد نظر را انتخاب کنیدو مزیت این مورد این است که می توانید تمرکز اسکن را بر روی یک فولدر خاص (به طور مثال، فولدر در بر گیرنده ایمیل های میل سرور) قرار دهید. در صورتی که نیاز دارید بیش از یک درایو اسکن شود، می بایست اقدام به ایجاد چند Scheduled Scan نمایید.
 
 
در سربرگ Email alerts می توانید تنظیمات مربوط به ارسال ایمیل اطلاع رسانی  را انجام دهید.
Mail Server: در این قسمت آدرس میل سرور خود را وارد کنید. آین آدرس عموما به صورت mail.yourdomain.com است. در صورتی که میل سرور شما روی همین سرور قرار دارد می توانید از عبارت localhostنیز استفاده کنید.
Port: پورت SMTP برای ارسال ایمیل را وارد کنید.
Username: نام کاربری ایمیل خود را وارد کنید.
Password: رمز عبور ایمیل خود را وارد کنید.
در قسمت From ، To و Subject نیز، فرستنده، گیرنده و عنوان ایمیل را وارد کنید.