تفاوت سرورهای ایران و کانادا

 

بهتر است سرور من کجا باشد ؟ داخل کشور یا خارج آن
 
وقتی که قصد تهیه یک سرور را دارید با آیتم های مختلف و تاثیر گذاری از قبیل تعداد هسته های پردازنده ، میزان حافظه رم ، میزان فضای دیسک اختصاص یاقته و غیره مواجه هستید، حال آن که یکی از مهمترین عواملی که کمتر به آن پرداخته می شود، موقعیت مکانی سرور شما می باشد.
 
چه چیزهایی موجب می شود مکان فیزیکی یک سرور اهمیت داشته باشد؟
 
امکانات عمومی و فنی دیتاسنتر
مجموعه مواردی همچون وضعیت سرمایشی ، امنیت ، پهنای باند ، مهمترین موضوعات در رابطه با ویژگی های یک دیتاسنتر را در بر می گیرند.
با وجود بهره کمتر کشور ما از امکانات تکنولوژیک در حوزه فن آوری، باید گفت تا وقتی که شما نخواهید یک پایگاه سرور اختصاصی داشته باشید ، از این نظر تفاوت عمده ، قابل توجه و بهتر است گفت تاثیر گذاری در این خصوص میان سرورهای داخلی و خارجی وجود نخواهد داشت.
 
بستر شبکه و مسیریابی
ناگفته پیداست که وقتی بحث از یک سرور تحت وب است، حداقل در خصوص نیمی از ماجرا شبکه، اینترنت و مسیر دهی و مسیر یابی تعیین کننده است.
در سالهای اخیر پیشرفت های نسبتا" چشمگیری در وضعیت بستر شبکه داخلی به وقوع پیوسته و این شبکه به سمت قابلیت اطمینان مناسبی در حرکت است. البته بدیهی است که هنوز کشور ما از این منظر با استانداردهای جهانی فاصله قابل توجهی دارد. ایران هاست سعی نموده با فراهم آوردن چند لینک پشتیبان دامنه تاثیرگذاری این اختلالات را به حداقل برساند. هم چنین به واسطه وجود نقاط گذر کمتر و بهره گیری از اینترانت ملی سرعت دسیابی کاربران داخلی به سرورهای داخلی بیشتر است.
می توان گفت در خصوص سرورهای مستقر در کانادا ، تقریبا" مشکلات شبکه و اینترنت نادر و ناچیز هستند، البته در کنار آن نباید اختلالات گاه و بیگاه  اینترنت و ISP  های داخلی با Gateway  های خارج از کشور را نادیده گرفت.
 
کسب و کار شما چه چیزی را ایجاب می کند؟
باید بدانیم که بسیار مهم است که دقیقا" مشخص شود از سرور خود چه انتظاراتی دارید، بی گمان این انتظارات وابستگی مستقیم با ویژگی های کسب و کار شما دارند. در خصوص بخشی از این ویژگی ها که به انتخاب موقعیت مکانی سرور می انجامد عوامل زیر بیشترین اهمیت را دارند:
 
جامعه یا بازار هدف
بیشترین تجمع مشتریان یا کاربران شما دقیقا در چه مکانی است؟
اگر یک کسب و کار محلی یا منطقه ای دارید و مطلقا" به جهانی بودن آن نظر ندارید، مسلما" استفاده از سرورهای داخلی برای شما در اولویت خواهد بود، اما اگر کسب و کار  شما فرا ملی است، استفاده از سرورهای خارجی به واسطه دستیابی بهتر در کشورهای دیگر پیشنهاد ماست. اگر هم کسب و کار شما حالتی میانه از دو نوع فوق می باشد، می توانید دموکراسی را رعایت کرده و انتخاب را به محل مکانی اکثریت کاربرانتان وابسته کنید، اما توصیه ما این است که فقط با اکثریت قاطع کاربران داخلی دست به انتخاب سرورهای داخلی بزنید.
 
موتورهای جستجو و دایرکتوری ها
یکی از بیشترین موضوعاتی که کاربران در زمینه انتخاب مکان سرور با آن درگیر هستند، این است که آیا قرار گیری سرور آن ها در داخل کشور موجب بازدهی پایین وضعیت وب سایت های آن ها در موتورهای جستجوگر و دایرکتوری ها میشود یا خیر؟
برای پاسخ به این سوال باید دانست که اصولا" مکان یک سرور چه دخالتی در وضعیت ایندکس شدن صفحات در جستوگرها دارد. در این راطه بحث ها کمی حرفه ای و پیچیده می شود ولی خوشبختانه مهمترین بخش ماجرا، ساده ترین مفهوم آن است، این موتورها برای ایندکس کردن صفحات از روبوت ها استفاده می کنند، پس باید تحقیق کرد که دستیابی این روبوت ها به سایت شما چگونه است، آیا سریع و کارا هست یا دچار اختلالاتی می باشد، متاسفانه به دلیل ساختار زیربنایی بستر شبکه کشور، دستیابی به این سرورها از خارج از کشور (که محل قرارگیری سرورهای موتورهای جستجو می باشد) برخی اوقات با اختلالات جزیی مواجه است، البته این بدان معنا نیست که برای داشتن یک نتیجه بسیار خوب در زمینه SEO  حتما باید  سرور شما خارج از کشور واقع شده باشد، زیرا که مثال های نقض بسیاری برای این گفته وجود دارد، در نظر بگیرید که میزبانی بسیاری از سایت های بزرگ با رتبه بندی ممتاز در میان سایت های فارسی زبان در داخل کشور است. علت این امر این است که در بحث SEO  آنقدر مباحث مهم تری هست که این موضوع در میان آن ها تقریبا" کمرنگ باشد.
 
اینفو گرافی زیر چکیده موارد بالا بوده و می تواند با توجه به اولویت هایتان، شما را در انتخاب راهنمایی نماید. ( اندازه هر مستطیل بیانگیرنده اهمیت آن است.)